Irán zatvoril francúzsky výskumný inštitút, reagoval tak na karikatúry v satirickom časopise Charlie Hebdo

Alí Chameneí
Iránsky najvyšší duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí. Foto: archívne, SITA/AP

Irán vo štvrtok zatvoril francúzsky výskumný inštitút v reakcii na karikatúry vo francúzskom satirickom magazíne Charlie Hebdo, ktoré zosmiešňovali tamojších vládnucich duchovných.

Zatvorenie Francúzskeho inštitútu pre výskum v Iráne je podľa iránskeho ministerstva zahraničia prvým krokom v rámci reakcie Teheránu.

Súťaž o najurážlivejšiu karikatúru

Rezort sa bude podľa svojich slov „seriózne zaoberať prípadom a prijme potrebné opatrenia“, aby Francúzsko viedlo k zodpovednosti. V stredu si v tejto veci predvolali francúzskeho veľvyslanca.

Charlie Hebdo, ktorý sa pre svoju prácu stal terčom niekoľkých útokov, vo svojom najnovšom vydaní obsahuje víťazné karikatúry zo súťaže o najurážlivejšiu karikatúru iránskeho najvyššieho duchovného vodcu ajatolláha Alího Chámeneího.

Jedna napríklad zobrazuje, ako sa duchovný v turbane načahuje po šibeničné lano, zatiaľ čo sa topí v krvi, na ďalšej je Chámeneí, ako sa drží obrovského trónu nad zdvihnutými päsťami demonštrantov.

Ďalšie karikatúry obsahujú vulgárnejšie a sexuálnejšie scény. Charlie Hebdo to označil za podporu protivládnym demonštráciám v Iráne.

Urážka iránskych autorít

Iránsky minister zahraničia Hosejn Amírabdolláhján v stredu prisľúbil „rozhodnú a účinnú reakciu“ na zverejnenie karikatúr, ktoré podľa neho urazili iránske náboženské a politické autority.

Francúzska ministerka zahraničia Catherine Colonna zas vo štvrtok v televízii LCI Teherán obvinila, že nasleduje „zlú politiku“, pričom poukázala na slabú slobodu tlače či nezávislosť súdnictva v Iráne.

Priamo však nereagovala na predvolanie veľvyslanca, ani neobhajovala Charlie Hebdo. Francúzska vláda síce obhajuje slobodu prejavu, v minulosti však pokarhala súkromný časopis za rozdúchavanie napätia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alí Chameneí