Hudobník Reborn sa s manželkou postavil pred súd, obžalovaní sú z extrémizmu

Súd, spisy
Foto: ilustračné, SITA/Jozef Habočík

Na Špecializovanom trestnom súde na pracovisku v Banskej Bystrici v stredu začalo hlavné pojednávanie v kauze Jaroslava P., známeho aj ako hudobník Reborn a jeho manželky Silvie. Prokurátor z Úradu špeciálnej prokuratúry obžaloval Jaroslava P. z trestných činov výroby extrémistických materiálov, ich rozširovania a prechovávania, ktoré spolu s manželkou vykonávali ako členovia extrémistickej skupiny.

Obhajca obžalovaných uviedol, že so skutkovými a právnymi závermi uvedenými v obžalobe nesúhlasia, lebo symboly čierne slnko a kolovrat nie sú extrémistické symboly, ale sú podľa nich predkresťanské staroslovanské a storogermánske symboly. Obidvaja obžalovaní odmietli urobiť vyhlásenie o vine alebo nevine a Jaroslav P. odmietol vypovedať s tým, že sa vyjadrí až v záverečnej reči.

Manželovi pomáhala pri distribúcii

Silvia P. vypovedala len čiastočne, pričom opísala, ako sa s manželom zoznámila a ako jej objasnil svoju vieru, ktorou vyznával staroslovanské a starogermánske rodnoverie.

„Vytlačil mi k tomu aj rôzne dokumenty s popísanými bohmi a mne sa to páčilo, lebo sa táto viera obracala smerom k prírode a nemala som problém s jej rešpektovaním,“uviedla s tým, že nemala záujem rozširovať extrémistické symboly a nikdy nebola členkou extrémistickej skupiny.

Tričká so symbolmi si dával Jaroslav P. vyrábať na svoju prezentáciu. „Manželovi som pomáhala pri distribúcii týchto predmetov. Som tolerantná a rešpektujem všetky náboženstvá a rasy,“ vypovedala obvinená, ktorá na ďalšie otázky odmietla odpovedať.

Súd museli preložiť

So súhlasom prokurátora a obžalovaných boli následne prečítané zápisnice z výpovedí svedkov. Medzi nimi boli aj výpovede zástupcov výrobcov tričiek a ich potlače, ktorí zhodne vypovedali, že nepoznali význam symbolov, ktoré použili. „Obidvaja svedkovia z umeleckej obce nevnímali použité symboly za závadové – extrémistické,“ uviedol k výpovediam svedkov obhajca obžalovaných.

Súd v tomto prípade vytýčil pôvodne pojednávanie už na február, to sa však nakoniec neuskutočnilo pre pandemickú situáciu.

Zadržala ho NAKA

Hudobníka spolu so šéfom združenia Slovenská pospolitosť Jakubom Š. a Michalom B., vtedajším predsedom Okresnej organizácie strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko zadržali 10. mája 2018 v Ružomberku pri operácii Národnej kriminálnej agentúry namierenej proti extrémistom. Súdy ich však následne do väzby nevzali.

Dôvodom stíhania hudobníka boli podľa polície predovšetkým príspevky na sociálnej sieti. V prípade ďalších dvoch zadržaných to bolo ponúkanie tovarov s extrémistickou symbolikou.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jaroslav P.Reborn
Firmy a inštitúcie Špecializovaný trestný súd SRÚrad špeciálnej prokuratúry