Košice odvrátili prvý mečbal, drámu rozhodli až nájazdy

Kosice bystrica
Zľava: Martin Gründling a Jason Bacashihua z Banskej Bystrice Peter Boltun z Košíc počas piateho zápasu semifinále play-off Tipsport ligy medzi HC Košice - HC '05 iClinic Banská Bystrica. Košice, 4. apríl 2016. Foto: SITA/Ivan Fleischer

KOŠICE 4. apríla (WebNoviny.sk) – Hokejisti HC Košice zvíťazili v piatom súboji semifinále play-off Tipsport ligy na domácom ľade nad hráčmi HC ´05 iClinic Banská Bystrica 3:2 po samostatných nájazdoch a znížili stav série hranej na štyri víťazstvá na 2:3. Drámu rozuzulil až nájazd Tomáša Hrnku v tretej sérii. Dovtedy gól nepadol.

Úradujúceho majstra z Košíc dlho držali v hre góly Jakuba Suju a Mateja Češíka z prvej tretiny. Za Bystričanov znížil v 29. min Jason Bast a o vyrovnanie doslova v hodine dvanástej sa postaral 31 sekúnd pred koncom tretej tretiny Roman Tománek. Bystričania vtedy hrali bez brankára. V predĺžení mali hostia jednoznačne viac z hry, ale nerozhodli.

Séria pokračuje v stredu 6. apríla od 17.00 h v Banskej Bystrici. Zverenci trénera Vladimíra Országha budú mať druhú šancu postúpiť do finále, tentoraz na domácom ľade. „Prehrali sme druhýkrát v nájazdoch, je to smola, ale je to stále 3:2 pre nás. A domov ideme so vztýčenými hlavami,“ uviedol tréner hostí Vladimír Országh pre RTVS. „V prvej tretine sme súpera prekvapili, strelili sme dva góly, ale v tretej tretine sme hrali veľmi pasívne a výsledkom bol vyrovnávajúci gól hostí. Máme teraz viac sebavedomia, ale každý zápas má iný dej a uvidíme, ako sa s tým v Banskej Bystrici vyrovnáme,“ uviedol Rostislav Čada pre RTVS.

HC Košice – HC ´05 iClinic Banská Bystrica 3:2 po sam. nájazdoch (2:0, 0:1, 0:1 – 0:0, 1:0) /stav série: 2:3/

Góly: 13. Suja (Hričina), 15. Češík (P. Mikuš, Tibor Varga), rozhodujúci nájazd Hrnka – 29. Bast (Tománek, Majdan), 60. Tománek (Handzuš, Pujacs)

Vylúčení: 2:3 na 2 min, navyše Martoušek 5+20+DKZ za krosček, Ďatelinka (B. Bystrica) 10 min za nešport. správanie, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška, Jonák – Gajan, Smrek, 5196 divákov

Zostavy:

Košice: Melicherčík – Deyl, Dudáš, Jankovič, Cebák, P. Mikuš, Pavúk, Milý, Macejko – M. Bartánus, Suja, Bicek – P. Bartoš, Jenčík, Spilar – Boltun, Hrnka, Lapšanský – Tibor Varga, Češík, Hričina

Banská Bystrica: Bacashihua – I. Ďatelinka, Šmach, Ivan Majeský, Pujacs, Gründling, V. Čížek, Bajaruns, Sandgren – Majdan, Bast, R. Tománek – Hvila, Kytnár, Gillies – Matoušek, Zigo, Lunter – Bezúch, Handzuš, Bortňák

I. tretina

Boj o prežitie začali Košičania na domácom ľade vôbec nie živelne a nátlakovo, skôr zabezpečene zozadu. A keďže ani Bystričania nemali záujem hrať otvorený hokej, za prvých desať minút nebolo čo chváliť. Prišla však 13. min, výborná práca Hričinu na útočnej modrej, potiahnutie puku, prihrávka Sujovi a jeho strela bez prípravy znamenala košické vedenie – 1:0. prakticky z protiútoku hosťujúci Matoušek nedovolene atakoval domáceho obrancu Pavúka a 20-ročný mladík musel opustiť ľad na nosidlách. Prvá odhadovaná diagnóza – podvrtnutie kolena a podozrenie na potrhané väzy a zlomeninu kľúčnej kosti. Matoušek dostal za svoj „nevinne“ vyzerajúci krosček trest na 5 min plus do konca zápasu a Košičania dostali šancu na zvýšenie náskoku. Aj sa im to podarilo. Na 2:0 zvýšil v 15. min Češík tečom Mikušovej strely. Domáci boli v laufe a na ich konte pribúdali strely na bránku (10:2 po I. tretine).

II. tretina

Na začiatku druhej tretiny v oslabení mohol Češík zvýšiť na 3:0, ale proti Bacashihuovi tentoraz neuspel. Predčasné rozuzlenie neprišlo, ale zápletka áno. V 29. min bystrický Kanaďan Bast strelou švihom od pravého kruhu prekvapil Melicherčíka a znížil na 1:2. V polovici zápasu mohlo byť vyrovnané, strela Sandgrena z dobrej pozície preletela až na ochrannú sieť. V samom závere druhej tretiny roztočili hostia pred domácou bránkou kolotoč šancí, ale gólu sa nedočkali.

III. tretina, predĺženie a samostatné nájazdy

Aj v úvode tretej časti boli nebezpečnejčí Bystričania, zatiaľ čo Košičania sa viac sústredili na bránenie. Krušné chvíle prežívali domáci najmä pri vylúčení Boltuna od 54. min, šancu mal vtedy Bezúch, ale napokon to zvládli. Avšak iba čiastkovo. V poslednej minúte hostia odvolali brankára a dočkali sa vytúženého vyrovnania. Z neprehľadnej situácii pred bránkou a prihrávky Handzuša profitoval Tománek a zápas posunul do predĺženia. V ňom mal prvú veľkú šancu bystrický obranca Šmach, neskôr nastrelil Bast ´žŕdku. Hostia tlačili, veľmi chceli rozhodnúť zápas aj sériu, ale ani desaťminútové predĺženie rozhodnutie neprinieslo. V nájazdoch mal najviac trpezlivosti a presnoti na hokejke útočník Košíc Hrnka, ktorý rozhodol.

Hlasy hráčov:

Tomáš Hrnka (útočník Košíc, autor rozhodujúceho nájazdu): „V nájazde som bol rozhodnutý dopredu, čo budem robiť. Keď som sa blížil k brankárovi, pozrel som sa ešte, kde stojí. Keďže sa to dalo zrealizovať, čo som chcel, aj som to spravil. Dobre som sa cítil, aj v predĺžení som si veril. Tréner to zrejme vycítil, spýtal sa ma pred nájazdami, či si trúfam. Odpovedal som, že asi áno, tak som šiel do toho.“

Marcel Melicherčík (brankár Košíc): „Bol to ťažký zápas. Začali sme dobre, ale pre brankára je to tá horšia situácia, keď my súpera tlačíme a oni mi nedali možnosť sa zahriať. Tempo z úvodu sme ale neudržali celých 60 minút, nastal útlm. Súper to na ľade dorovnal herne a potom aj v skóre. Aj trošku so šťastím sa im to podarilo. Ani neviem, ako sa ten puk vzal v bránke, len som videl, že sa hostia začali tešiť. Nájazdy mi ako brankárovi vyšli, ale beriem to od zápasu k zápasu. Snažil som sa pripraviť na každú jednotlivú situáciu a dobre ju vyriešiť.“

Roman Tománek (útočník B. Bystrice): „Domácich postavila na nohy presilovka a potom ešte jedna pätminútová. To sa hrá potom, keď sa my musíme iba brániť… Išli sme do poslednej chvíle za svojím cieľom, chceli sme vyhrať v Košiciach. V predĺžení sme mali 3-4 vyložené šance, ale nepremenili sme ich. Dnes sa nám šťastie zase otočilo chrbtom. Je to za nami a pokúsime sa rozhodnúť v domácom prostredí.“