Hlava ruskej pravoslávnej cirkvi neodsúdila vojnové zločiny páchané na Ukrajine, patriarcha Kirill sa postavil na stranu Putina

Patriarcha Kirill
Zľava: Líder ruskej pravoslávnej cirkvi - patriarcha Kirill a ruský prezident Vladimir Putin. Foto: SITA/AP

Líder ruskej pravoslávnej cirkvi, patriarcha Kirill, vyjadril nádej, že konflikt na Ukrajine sa čoskoro skončí. Počas vystúpenia v predvečer pravoslávnej Veľkej noci však neodsúdil vojnu a ruskú agresiu v susednom štáte. Referuje o tom spravodajský web BBC.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

„Nech Pán v prvom rade zmieri našich ľudí na Ukrajine, v Donbase, kde sa stále prelieva krv,“ povedal na slávnosti v Moskve. Toto vyhlásenie bolo odzrkadlením slov ruského prezidenta Vladimira Putina, že Rusi a Ukrajinci sú v podstate ten istý národ.

„Daj Bože, aby tento veľkonočný dar pomohol tým, ktorí sú zapojení do tohto ťažkého konfliktu, upokojil ich srdcia, mysle, duše, aby sa čo najskôr skončili súrodenecké spory a zavládol dlho očakávaný pokoj,“ povedal patriarcha.

Kirill, ktorý je blízky spojenec Putina, už v minulosti vyjadril podporu ofenzíve Moskvy na Ukrajine, čím rozhneval niektorých členov ruskej pravoslávnej cirkvi doma aj v zahraničí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Patriarcha KirillVladimir Putin