Koaličná strana Hlas-SD na rokovaní vlády navrhne zmrazenie paušálnych náhrad ministrov. Uviedol to v diskusnej relácii Na telo televízie Markíza minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš s tým, že stať by sa tak malo na najbližšom zasadnutí kabinetu. Premiér Robert Fico však podľa Tomáša chce, aby sa vecou zaoberala aj koaličná rada.

Poslancom sa v roku 2026 znížia a zmrazia platy, Raši je zvedavý na hlasovanie opozície - VIDEO
„Nejde o žiadne veľké šetrenie z hľadiska makroekonomického, ale ide o gesto,“ skonštatoval Tomáš. Pripomenul pritom, že príjem ministra sa skladá zo mzdy a paušálnych náhrad. „Plat ministrov bol výrazne zdanený oveľa vyššou daňou, čiže celkový pijem aj tak by klesol,“ vysvetlil minister. Doplnil, že dúfa, že návrh na vláde prejde. Ak by náhodou nie, ministri za Hlas sa s tým podľa Tomáša vysporiadajú po svojom, pričom môžu časť príjmu napríklad darovať.

Pellegrini venuje zvýšenie svojho platu Lige proti rakovine, reaguje tak na kritiku rastúcich príjmov politikov
Podľa opozičnej poslankyne Martiny Bajo Holečkovej (SaS) je cynické, keď sa koaliční politici v aktuálnej sociálno-ekonomickej situácii sťažujú na výšku príjmu, pričom spomenula napríklad prezidenta Petra Pellegriniho. Jeho plat v tejto súvislosti porovnala napríklad s platom opatrovateľov v sociálnych službách. „Lebo ľudia to vnímajú ako platy,“ povedala na margo paušálnych náhrad.
