Hizballáh: Americko-iránska dohoda je oficiálnou porážkou USA a Izraela, ktorý sa musí bezpodmienečne stiahnuť z Libanonu

„Izrael musí odísť ponížený a porazený, a to sa aj stane,“ povedal líder hnutia Naim Kásim pri príležitosti osláv sviatku Ašúra.
Libanon ašúra
Libanonský šiita s rituálnymi zraneniami, ktoré si sám spôsobil, oplakáva priateľa zabitého počas vojny s Izraelom v rámci osláv Ašúry, sviatku ktorým si šiitski moslimovia pripomínajú mučenícku smrť imáma Husajna, vnuka proroka Mohameda.(AP Photo/Hassan Ammar)
Neskutočná blesková show udrela v anglicku
Zdroj: X Blackrussiantv

Líder libanonského hnutia Hizballáh Naim Kásim v piatok vyhlásil, že dohoda medzi Spojenými štátmi a Iránom, ktorú podpísali minulý týždeň, je „deklaráciou porážky“ Izraela a USA, keďže zároveň viedla k obmedzeniu bojov medzi jeho hnutím a Izraelom.

„Chceli veľkú vojnu… aby zničili našu existenciu,“ povedal Kásim v televíznom prejave pri príležitosti Ašúry, dňa smútku šiitských moslimov. „Podarilo sa nám zastaviť túto agresiu a dosiahnuť veľké víťazstvo… Zničili sme izraelsko‑americký projekt a vstúpili do novej fázy.“ Dodal, že Irán, ktorý je blízkym spojenom militantného hnutia, „dokázal dosiahnuť memorandum o porozumení, ktoré je oficiálnym vyhlásením porážky Ameriky a Izraela“.

Kásim zároveň vyhlásil, že Izrael „nemá inú možnosť“ než bezpodmienečne sa stiahnuť zo všetkých libanonských území, ktoré okupuje, a odmietol akúkoľvek normalizáciu vzťahov medzi krajinami. „Izrael sa musí úplne stiahnuť z každého centimetra našej libanonskej pôdy… Izrael musí odísť bez podmienok,“ povedal.

V čase, keď libanonskí a izraelskí predstavitelia rokujú vo Washingtone o úplnom zastavení bojov, Kásim zdôraznil, že Hizballáh nebude akceptovať „žiadnu normalizáciu, žiadne ukončenie nepriateľského stavu, žiadne výhody pre Izrael a žiadnu čiastočnú prítomnosť na libanonskej pôde… Izrael musí odísť ponížený a porazený, a to sa aj stane“.

Viac k osobe: Naím Kásim