Líder libanonského hnutia Hizballáh Naim Kásim v piatok vyhlásil, že dohoda medzi Spojenými štátmi a Iránom, ktorú podpísali minulý týždeň, je „deklaráciou porážky“ Izraela a USA, keďže zároveň viedla k obmedzeniu bojov medzi jeho hnutím a Izraelom.

Memorandum s USA je podľa hlavného iránskeho vyjednávača priznaním americkej porážky, technické rokovania pokračujú budúci týždeň
„Chceli veľkú vojnu… aby zničili našu existenciu,“ povedal Kásim v televíznom prejave pri príležitosti Ašúry, dňa smútku šiitských moslimov. „Podarilo sa nám zastaviť túto agresiu a dosiahnuť veľké víťazstvo… Zničili sme izraelsko‑americký projekt a vstúpili do novej fázy.“ Dodal, že Irán, ktorý je blízkym spojenom militantného hnutia, „dokázal dosiahnuť memorandum o porozumení, ktoré je oficiálnym vyhlásením porážky Ameriky a Izraela“.
Kásim zároveň vyhlásil, že Izrael „nemá inú možnosť“ než bezpodmienečne sa stiahnuť zo všetkých libanonských území, ktoré okupuje, a odmietol akúkoľvek normalizáciu vzťahov medzi krajinami. „Izrael sa musí úplne stiahnuť z každého centimetra našej libanonskej pôdy… Izrael musí odísť bez podmienok,“ povedal.

Izrael sa stiahne z Libanonu, až keď Hizballáh nebude mať zbrane, tvrdí vláda v Jeruzaleme
V čase, keď libanonskí a izraelskí predstavitelia rokujú vo Washingtone o úplnom zastavení bojov, Kásim zdôraznil, že Hizballáh nebude akceptovať „žiadnu normalizáciu, žiadne ukončenie nepriateľského stavu, žiadne výhody pre Izrael a žiadnu čiastočnú prítomnosť na libanonskej pôde… Izrael musí odísť ponížený a porazený, a to sa aj stane“.
