Izrael sa stiahne z Libanonu, až keď Hizballáh nebude mať zbrane, tvrdí vláda v Jeruzaleme

Izrael neumožní prítomnosť „žiadnej teroristickej sily“ pri svojich hraniciach.
Libanon Izrael
Foto: Ilustračné, AP Photo/Bilal Hussein
Upútavka: Jaskynné dláto s príchuťou AI: Prečo moderný marketing stále nepochoval tlačovú správu?
Zdroj: SITA

Izraelské jednotky sa stiahnu z územia Libanonu až po odzbrojení a demilitarizácii hnutia Hizballáh, vyhlásil vo štvrtok vládny hovorca na tlačovej konferencii v čase, keď vo Washingtone prebiehajú rokovania o zastavení bojov.

„Nestiahneme naše sily z južného Libanonu, pokiaľ Hizballáh zostáva hrozbou a nie je odzbrojený a demilitarizovaný,“ povedal hovorca izraelskej vlády David Mencer novinárom.

Mencer zdôraznil, že Izrael neumožní prítomnosť „žiadnej teroristickej sily“ pri svojich hraniciach a akýkoľvek presun izraelských jednotiek môže prísť až po demilitarizácii južného Libanonu a odzbrojení Hizballáhu, nie pred tým. „Už sme v tejto situácii boli v roku 2024. Hizballáh mal byť odzbrojený. Nebol,“ dodal.

Izraelská armáda od marca podniká rozsiahle nálety a pozemné operácie na ciele na juholibanonskom území, ktoré označuje za pozície Hizballáhu, potom ako sa Iránom podporované hnutie zapojilo do blízkovýchodného konfliktu na strane Teheránu.