Dohoda medzi Iránom a Spojenými štátmi o ukončení vojny na Blízkom východe je „deklaráciou americkej porážky“, povedal v stredu hlavný iránsky vyjednávač Mohammad Báker Kálíbáf.
„Islamabadské memorandum nevzniklo pod nátlakom či z donútenia, ale vďaka odhodlaniu a sile statočného iránskeho národa“, uviedol predseda iránskeho parlamentu na konferencii v Azerbajdžane, ktorú vysielala iránska televízia.
Mier pre celý región
Podľa neho sa preto memorandum stalo priznaním americkej porážky a bezpečnosť regiónu musia garantovať samotné štáty blízkovýchodného regiónu.

Keby sme nemali rakety, Izrael nás zrovná ako Gazu. Iránsky prezident odmietol vyjednávať o raketovom programe
„Stiahnutie zahraničných vojenských síl z regiónu považujeme za strategický cieľ, pretože nielenže nevytvárajú trvalú bezpečnosť, ale sú aj zdrojom nestability,“ dodal Kálíbáf.
Zároveň zopakoval, že mier v Libanone je základným pilierom dosiahnutia konečnej dohody s Washingtonom: „Pre nás bolo a je prímerie v Libanone rovnako dôležité ako prímerie v Iráne a ukončenie vojny v Libanone rovnako dôležité ako ukončenie vojny v Iráne.“
Technické rokovania budú pokračovať
Pakistan, ktorý je hlavným sprostredkovateľom americko-iránskych rokovaní, medzitým v stredu oznámil, že technické rozhovory o implementácii memoranda budú opäť pokračovať budúci týždeň.

Kongres symbolicky pokarhal Trumpa za vojnu s Iránom
„Rokovania sa obnovia budúci týždeň, predpokladám, že v utorok,“ povedal novinárom v Islamabade hovorca pakistanského ministerstva zahraničia. Dodal, že začiatok pripadá do úvahy aj na pondelok alebo stredu, pričom presne miesto konania rozhovorov neuviedol.




