Heger ocenil Čaputovej výber ľudí do úradníckej vlády. Nebudem im hádzať polená pod nohy, odkázal (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
PREZIDENT: Poverenie premiéra SR na riadenie MF SR
Sprava: Prezidentka SR Zuzana Čaputová a dočasne poverený predseda vlády SR Eduard Heger. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 12. mája, 15:27

Dočasne poverený predseda vlády Eduard Heger (Demokrati) ocenil, že prezidentka Zuzana Čaputová do úradníckej vlády vybrala ľudí, ktorí môžu pokračovať v reformách z plánu obnovy a v pomoci v čase inflácie a energetickej krízy.

Nebudem im, ako ostatní politici, hádzať od prvého dňa polená pod nohy len preto, že vymenili našu vládu. Na druhej strane však návrhy a kroky novej vlády budeme analyzovať, podrobne si preštudujeme ich programové vyhlásenie a na základe toho budeme konštruktívne pripomienkovať,“ zdôraznil Heger.

Pandémia aj vojnový konflikt

Nová úradnícka vláda má dobré predpoklady na to, aby čelila výzvam, pokračuje odchádzajúci predseda vlády Eduard Heger. Uviedol to na tlačovej besede po skončení posledného rokovania svojho kabinetu. Vidí ale i priestor na kontinuitu a pokračovanie v načatej práci. Jeho vlastné vládnutie ani samotné obdobie nebolo podľa Hegera jednoduché.

V tomto smere spomenul pandémiu COVID-19 i vojnový konflikt na Ukrajine a následnú migračnú, ako aj energetickú a inflačnú krízu. Podľa Hegera sa jeho vláda zapísala ako najreformnejšia za posledné roky, čo pripísal Plánu obnovy.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Pripomenul, že počas jeho vládnutia bola schválenia novela školského zákona, novela Trestného zákona, ale napríklad aj reforma národných parkov. Je si istý, že sa žiadosť o prostriedky z Plánu obnovy bude úspešná a financie na jeseň prídu na Slovensko.

Rozviazané ruky

Odchádzajúci predseda vlády tiež zdôraznil, že počas ich vládnutia mali orgány činné v trestnom konaní rozviazané ruky. Rovnako spomenul aj ekonomickú pomoc počas pandémie, ale aj energetickú pomoc pre občanov a firmy.

Heger podčiarkol aj historické navýšenie platov v štátnej správe i zvýšenie podpory pre rodiny s deťmi. Za dôležité považuje aj diverzifikovanie zdrojov a príchod dôležitých investorov, najmä na východné Slovensko.

Taktiež je podľa neho Slovensko uznávaným a spoľahlivým partnerom v zahraničí, pričom podotkol, že je to i vďaka tomu, že sme po vypuknutí vojny na Ukrajine nášmu napadnutému susedovi pomohli.

Odchádzajúci poverený premiér priznal, že ostali aj určité otvorené oblasti. Úradnícka vláda, ktorá nahradí jeho kabinet, bude podľa Hegera čeliť príprave štátneho rozpočtu, ale napríklad aj energetickým opatreniam na ďalšiu zimu. Na úradníckej vláde ostanú i rokovania so samosprávami, no tie by sa jej podľa Hegera mohlo podariť uzavrieť.

Vláda pokoja

Hegera teší, že v NR SR sa bude môcť viac sústrediť na tvorbu programu svojej strany Demokrati. Bude rád, že v diskusii bude môcť otvorene pomenúvať veci, aby po voľbách mohli vytvoriť vládu pokoja.

To, že doteraz mlčal a k viacerým veciam sa nevyjadroval, bolo podľa neho o tom, že mu záležalo na napĺňaní Plánu obnovy, no vníma, že niekdy politické subjekty v parlamente dokážu byť aj zákerné.

Pred niekoľkými dňami bol ale v parlamente schválený posledný zákon potrebný k Plánu obnovy, a Heger uviedol, že teraz môže byť oveľa slobodnejší a vyjadrovať sa k tomu, čo Slovensko potrebuje.

Budúcoročný rozpočet

V prípade budúcoročného rozpočtu Heger uviedol, že dôveruje schopnostiam nominovaného premiéra úradníckej vlády Ľudovíta Ódora.

Myslím si, že nie je potrebné pripravovať vyrovnaný rozpočet, pretože vláda, ktorá nastúpi po voľbách, bude už 30. septembra. Rozpočet potrebujete podať do parlamentu 15. októbra, ale národná rada môže prijať uznesenie, a bolo by dobré, aby parlament takéto uznesenie prijal, že sa rozpočet podá do parlamentu až po vymenovaní novej vlády, ktorá si môže ten rozpočet ešte upraviť a na základe toho ho predloží do parlamentu,“ povedal dosluhujúci šéf kabinetu.

Dodal, že je podstatné zamerať sa na realistický rozpočet, pretože schválením programového uznesenia novej vlády, ktorá vzíde z volieb, dlhová brzda zruší povinnosť vyrovnaného rozpočtu. Toto by sa podľa Hegera malo stihnúť do konca roka, a teda Slovensko by sa mohlo vyhnúť provizóriu a parlament by nemusel schvaľovať vyrovnaný rozpočet.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eduard HegerĽudovít ÓdorZuzana Čaputová