Požiar v Slovenskom raji likvidovali hasiči dva dni, zrejme už poznajú aj príčinu (foto)

Lesný požiar, Slovenský raj
Lesný požiar v Slovenskom raji. Foto: www.npslovenskyraj.sk
  • aktualizované 26. júla 2022, 14:57

Hasiči aj v utorok ráno zasahujú na mieste požiaru, ktorý v pondelok vypukol na území Slovenského raja v ťažko prístupnom teréne.

Potvrdil to pre agentúru SITA operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Košiciach. Podľa jeho slov sú na mieste piati hasiči so štyrmi kusmi techniky. Oheň tam ešte stále tlie.

Požiar je pod kontrolou

Požiar nahlásili viacerí ľudia v poludňajších hodinách neďaleko Podleska, východne od kóty Krompľa, viditeľný bol už od Letanoviec, aj z diaľnice D1.

Na mieste zasahovali od začiatku profesionálni hasiči aj dobrovoľní hasiči z Hrabušíc.

„Horel borovicovo-smrekovcový les, kde sa požiar šíril hlavne koreňmi, hrabankou a padajúcimi horiacimi stromami. Vďaka včasnej lokalizácii a razantnému postupu všetkých zložiek, ktoré sa na hasení zúčastnili, bol požiar lokalizovaný na ploche približne 60 x 60 metrov. A vďaka obkopaniu a neskoršiemu haseniu vodou, ktorá sa kvôli nedostupnosti prečerpávala do menšieho vozidla s kapacitou 2 500 litrov bol po pár hodinách hasenia požiar už pod kontrolou,“ informovala Správa Národného parku Slovenský raj.

Lesný požiar, Slovenský raj
Požiar v Slovenskom raji bolo vidieť už z diaľky.

Do lesa udrel blesk

Podľa nej je najpravdepodobnejšou príčinou tohto požiaru blesk, keďže približne v strede požiaroviska sa nachádzal stojaci strom čerstvo poškodený od blesku.

Podľa operačného pracovníka hasičov sa požiar podarilo uhasiť v utorok približne o 14:00. Príčina požiaru je ešte podľa jeho slov v štádiu vyšetrovania.

Správa národného parku pripomenula, že neďaleko tohto územia bol v roku 2000 zatiaľ najničivejší požiar v Slovenskom raji. Zhorelo vtedy 64 hektárov lesa a pri jeho hasení zahynuli šiesti ľudia.

Lesný požiar, Slovenský raj
Na mieste zasahovali od začiatku profesionálni hasiči aj dobrovoľní hasiči z Hrabušíc. Foto: ilustračné, www.facebook.com
Lesný požiar, Slovenský raj
Na mieste zasahovali od začiatku profesionálni hasiči aj dobrovoľní hasiči z Hrabušíc. Foto: ilustračné, www.facebook.com

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie HaZZ Hasičský a záchranný zbor