Harmonizovaná inflácia je najvyššia od augusta 2006

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Benzín, čerpacia stanica
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 15. decembra (WEBNOVINY) – Rast spotrebiteľských cien podľa harmonizovanej európskej metodiky pokračuje v zrýchľovaní. V novembri Štatistický úrad SR nameral medziročnú harmonizovanú infláciu 4,8 %, čo je o 0,2 percentuálneho bodu rýchlejšie tempo rastu ako v októbri.

Spotrebiteľské ceny tak v jedenástom mesiaci rástli najrýchlejším tempom od augusta 2006. Priemerná ročná miera inflácie dosiahla v novembri 3,8 %, pričom sa v porovnaní s jej hodnotou v októbri zvýšila o 0,3 percentuálneho bodu.

Najvýraznejšie v porovnaní s vlaňajším novembrom vzrástli ceny v doprave, a to až o 11,5 %. Bývanie, voda, elektrina, plyn a iné palivá vykázali podľa štatistikov rast cien o 8,3 % a o 5,9 % stúpli ceny vzdelávania. Na druhej strane ako jediné vykázali v priemere pokles ceny nábytku, vybavenia domácnosti a bežnej údržby domu, a to o 0,4 %.

V porovnaní s októbrom tohto roku rástli spotrebiteľské ceny merané medzinárodnou metodikou o 0,5 %. Aj pri tomto porovnaní vykázala najvýraznejší rast cien doprava, a to o 4,4 %. Potraviny a nealkoholické nápoje v medzimesačnom porovnaní zdraželi o 0,5 % a naopak najvýraznejší pokles zaznamenal štatistický úrad v prípade už spomínaného nábytku, vybavenia domácnosti a bežnej údržby domu, a to o 0,4 %.

Medziročná inflácia v SR vyššia ako priemer únie

Ekologické potraviny
Foto: SITA/AP

Medziročná inflácia na Slovensku meraná harmonizovaným indexom Európskej únie (HICP) bola v novembri vyššia v porovnaní s priemerom za eurozónu aj v porovnaní s priemerom za celú Európsku úniu.

V eurozóne sa ceny oproti rovnakému mesiacu vlaňajška zvýšili o 3 %, v rámci celej EÚ o 3,4 %, ale na Slovensku bol rast až na úrovni 4,8 %.

Ceny na Slovensku rástli rýchlejšie aj medzimesačne. V rámci eurozóny v porovnaní s októbrom posilnili o 0,1 % a v celej EÚ o 0,2 %, kým v SR sa zvýšili o 0,5 %. Vyplýva to z informácií, ktoré zverejnil vo štvrtok štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

Najnižšia medziročná inflácia bola v novembri vo Švédsku (1,1 %), na Malte (1,5 %) a v Írsku (1,7 %). Najviac sa ceny oproti novembru minulého roka zvýšili vo Veľkej Británii a na Slovensku (zhodne o 4,8) %. Za nimi nasledovali Estónsko, Litva a Poľsko, kde ceny vzrástli o 4,4 %.

V rámci eurozóny medziročne zdražela najmä doprava (5,4 %), bývanie (5,3 %) a alkohol a tabak (4,3 %). Znížili sa ceny telekomunikácií (-1,7 %), mierne zdražela rekreácia a kultúra (0,5 %), ako aj vzdelávanie (0,9 %). Medzimesačne v novembri zdraželi hlavne potraviny a alkohol s tabakom (zhodne o 0,4 %). Oproti októbru klesli ceny hotelov a reštaurácií (-0,6 %), rekreácie a kultúry (-0,3 %) a zdravotníctva (-0,2 %).

Centrálna banka očakáva stagnáciu

NBS
Foto: Ilustračné foto : SITA/Tomáš Benedikovič Foto: Ilustračné, SITA/Tomáš Benedikovič

V decembri je možné podľa Národnej banky Slovenska očakávať stagnáciu, prípadne spomalenie medziročnej inflácie.

Potraviny by mali pokračovať v spomaľovaní medziročného rastu pre vývoj cien agrokomodít.

Nižší medziročný rast by mohli zaznamenať aj ceny služieb, ako aj ceny energií pre bázický efekt v cenách pohonných látok.

V tomto roku vyššia inflácia

Plyn
Foto: SITA/Diana Černáková

V minulom roku dosiahla harmonizovaná inflácia na medziročnej báze ku koncu roka 1,3 %, kým rok predtým vplyvom oslabeného dopytu ceny merané harmonizovaným indexom ku koncu roka stagnovali.

V tomto roku sa očakáva vyššia inflácia. Pôvodne ceny ťahal aj oživujúci sa dopyt, svoje pridal konsolidačný balík vlády a tiež rast cien energií. Očakávaný slabší hospodársky rast v budúcom roku by však mal mať vplyv aj na spomalenie dynamiky rastu cien.

Národná banka Slovenska napríklad tento týždeň znížila odhad harmonizovanej inflácie pre rok 2012 o 0,2 percentuálneho bodu na 2,8 %. Prorastovo by na infláciu v budúcom roku mohli vplývať prípadné ďalšie konsolidačné opatrenia.

Spomalenie rastu cien vzhľadom na ekonomické spomalenie a v horšom prípade aj recesiu očakáva v budúcom roku aj analytik ČSOB Marek Gábriš. „Kým v tomto roku bude priemerná HICP inflácia okolo 4 %, v budúcom roku by to nemalo byť viac ako 2,5 %. Veľa však bude závisieť od zmien daní a regulovaných cien,“ konštatuje Gábriš s tým, že dopytové inflačné tlaky však budú určite utlmené.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marek Gábriš