Hantuchová na Wimbledone do druhého kola dvojhry

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hantuchová
Foto: SITA/AP

LONDÝN 23. júna (WEBNOVINY) – Slovenská tenistka Daniela Hantuchová nasadená ako dvadsiata štvrtá bola na pokraji prehry s Američankou Vaniou Kingovou v stretnutí 1. kola dvojhry žien na treťom grandslamovom turnaji sezóny Wimbledone v Londýne (21. júna – 4. júla, celková dotácia 13,725 milióna libier, tráva), ale ide ďalej. Vo štvrtom vzájomnom súboji totiž mala manko 6:7 (4), 1:4 s jedným brejkom. Napokon si však vynútila pokračovanie od stavu 6:7 (4), 7:6 (4), za ktorého zápas na dvorci č. 1 v utorok prerušili pre tmu. V stredu v rozhodujúcom treťom sete – už na kurte č. 5 – zvíťazila slovenská jednotka 6:3. Premenila druhý mečbal. Nastrieľala 7 es, na „winnery“ dominovala 63:35. Pri aktívnom prejave zároveň urobila citeľne viac chýb (37:19), ale nezastavilo ju to. Zvládla 16 z 25 zákrokov pri sieti.

„Som veľmi rada, že sa mi to podarilo takto obrátiť. Sama sebe som dokázala, že som toho schopná z akéhokoľvek stavu. Je to zároveň aj signál pre súperky, že proti mne musia hrať na maximum až do konca, ak ma chcú zdolať,“ povedala Daniela Hantuchová pre agentúru SITA a dodala: „Dnes som sa snažila hrať oveľa agresívnejšia ako v utorok, keď som nechcela veľa kaziť, ale bola som až príliš opatrná a to sa mi nevyplácalo. Kingová si totiž rada vstupuje do dvorca a diktuje hru. Teraz som sa snažila, aby som ja bola tá, ktorá od prvého úderu tlačí. Najmä pri jej podaní som sa usilovala nedať jej čas. Včera v prvom sete rozhodlo len pár loptičiek. Vania hrala naozaj veľmi dobre a múdro – ako som predpokladala už pred zápasom. Tráva jej vyhovuje. Pri dnešnej rozohrávke som to kvázi brala už ako zápas, aby som potom bola od prvej výmeny naplno pripravená. Musela som byť veľmi sústredená, pretože pri jednom sete na tomto povrchu to môže ísť rýchlo. Strata náskoku brejku ma nevyviedla z konceptu. Hneď som sa zamerala na dosiahnutie ďalšieho. Už viem, že chyby k tenisu patria – či je to takáto zdanlivo jasná lopta alebo normálna zozadu. Stále ide len o jeden bod. Treba teda na to zabudnúť a ísť ďalej. Skúsenosti mi určite pomohli. Možno pred pár rokmi za takého stavu, aký bol včera, by som prehrala 6:7, 1:6 a už by som bola von z turnaja. Keď však človek bojuje o každú loptu, nikdy vopred nie je isté, ako to napokon dopadne. Ukázal to napríklad Roger v pondelok.“

Hantuchovej, ktorá už má istotu 100 bodov do hodnotenie a šeku na 18 750 libier, sa nevypomstilo, že súperke povolila v dohrávke vyrovnať z 1:3 na 3:3 aj vinou zdanlivo jasného forhendu z „téčka“ do siete pri druhom brejkbale Kingovej v šiestej hre. V dôležitých stavoch pri vlastnom servise ťažila Slovenka z kvalitného, variabilného a dobre umiestňovaného podania, na príjme veľmi efektívne returnovala. V 2. kole si prvý raz v kariére zmeria sily s 24-ročnou Barborou Záhlavovou-Strýcovou, 68. v hodnotení. Pre Češku je doterajším seniorským grandslamovým maximom predvlaňajšie wimbledonské 3. kolo.

Prípadný nezdar by bol okrúhlym 250. v Hantuchovej profesionálnej kariére podľa databázy Tenisovej asociácie žien (WTA). Na medzinárodných otvorených majstrovstvách Anglicka sa prezentuje v hlavnej súťaži jubilejný 10. raz (celkovo aj s jedným kvalifikačným účinkovaním ide o 11. vystúpenie) a vyhla sa premiérovej rozlúčke hneď na úvod. V sezóne 2002 bola na adrese SW19 Church Road v britskej metropole vo štvrťfinále, vlani sa dostala do osemfinálového 4. kola.

Dvadsaťsedemročná popradská rodáčka Hantuchová figuruje na 25. mieste vo svetovom rebríčku, Kingovej patrí 71. pozícia. Zverenkyňa Carlosa Cuadrada predtým dvakrát zdolala túto Američanku práve na úrovni „veľkej štvorky“ (melbournské Australian Open 2008 a newyorské US Open 2009) a začiatkom marca si s ňou poradila na tvrdom povrchu v mexickom Monterrey 2:6, 6:2, 6:1. Vo Wimbledone sa predstaví aj vo štvorhre po boku nedávnej líderky príslušného renkingu Cary Blackovej zo Zimbabwe.

Dvadsaťjedenročná Američanka s taiwanskými koreňmi Kingová sa neblaho vryla do povedomia fanúšikov slovenského tenisu zdolaním Dominiky Cibulkovej na januárových melbournských Australian Open z 1:5 a 15:40 v treťom sete. Na newyorských US Open 2006 pred zápasom Andreho Agassiho s Marcosom Baghdatisom zanôtila naživo a bez sprievodu „America The Beautiful“ na dvorci Arthur Ashe Stadium. Udialo sa to v areáli Národného tenisového centra USTA Billie Jean Kingovej. Vania rovnako ako jej spomenutá slávna menovkyňa absolvovala školu Charles Evans Hughes Middle.

Dvojhra žien – 1. kolo:

Daniela Hantuchová (24-SR) – Vania Kingová (USA) 6:7 (4), 7:6 (4), 6:3 – dohrávalo sa od začiatku tretieho setu, v utorok prerušené pre tmu

Prvý brejkbal v celom zápase prišiel až za stavu 5:5. Hantuchová ho odvrátila, nasledujúcu hrozbu však už nie. Vzápätí si na príjme bez straty fiftínu vynútila tajbrejk. V ňom okamžite inkasovala minibrejk, znížila na 1:2, opäť si neudržala servis, ale z 1:3 vyrovnala. Odvtedy si Kingová pripísala tri body a od skóre 6:3 využila druhý setbal. V druhej časti odskočila na 3:0, viedla aj 4:1, ale Slovenka zapla, dostala sa na 4:4 a v deviatom geme dokonca mala štyri brejkbaly. Nedala a v desiatom geme bola za stavu 30:30 dve loptičky od vyradenia. Napokon – už za súmraku – nasledovala tajbrejková repríza. Hantuchová unikla na 4:0, od menej sľubného stavu 4:2 získala dva body a zužitkovala tretí setbal. V stredajšej dohrávke forhendovým „klincom“ a esom od skóre 30:30 získala dôležitý vstupný gem, v druhom Kingová perfektne podávala (s výnimkou jednej dvojchyby). V treťom sa Slovenka vymanila z 15:30 bekhendovým krosom presne na čiaru a dvoma priamymi bodmi z podania – 2:1. Vo štvrtej hre si Hantuchová nádherným bekhendom popri čiare vytvorila náskok 40:0 a Kingová pokazila obiehaný forhend, pred ktorým ju trochu rozhodil zásah pásky. V piatej hre však Hantuchová za stavu 15:30 nespracovala účinný return, a hoci prvé riziko vymazala servisom, pri druhom zlyhal jej vstúpený forhend v opticky jasnej situácii – už len 3:2* a po dvoch parádnych bekhendoch Američanky (popri čiare a kraťas) 3:3. V tzv. Tildenovom siedmom geme Hantuchovej forhendový drajv výrazne za čiaru znamenal zhodu. Nasledovalo eso a pekne zvládnutá kombinácia forhendového a bekhendového krížneho útoku. V ôsmej hre Slovenka najmä vďaka fungujúcim returnom sústavne bola o krok vpredu a pri jej brejkbale súperka bez dostatku času poslala bekhend do siete – 3:5. Hantuchová v deviatej hre bola suverénna a mohla sa radovať.

Štatistiky:

Hantuchová – Kingová

1. podanie (úspešnosť v %): 75 zo 114 = 66% – 76 zo 110 = 69%

využitie 1. podania: 53 zo 75 = 71% – 47 zo 76 = 62%

využitie 2. podania: 18 z 39 = 46% – 18 z 34 = 53%

esá: 7 – 1

dvojchyby: 3 – 1

víťazné údery: 63 – 35

nevynútené chyby: 37 – 19

body získané na príjme: 45 zo 111 = 41% – 43 zo 117 = 37%

body získané pri sieti: 16 z 25 = 64% – 10 z 18 = 56%

využitie brejkbalov: 4 z 8 = 50% – 3 zo 6 = 50%

získané lopty celkovo: 116 – 108

najrýchlejšie podanie: 171 km/h – 154 km/h

priemerná rýchlosť 1. podania: 158 km/h – 145 km/h

priemerná rýchlosť 2. podania: 137 km/h – 121 km/h

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniela Hantuchová