MOSKVA 13. októbra (WEBNOVINY) – Podpredseda gruzínskeho parlamentu v utorok odsúdil obvinenia zo strany Ruska, že jeho krajina podporuje terorizmus na Kaukaze a označil to za „provokáciu“. Pata Davitaja pre miestnu televíznu stanicu Imedi uviedol: Tieto vyhlásenia svedčia o ruskej snahe vyprovokovať nás tvrdeniami, že Gruzínsko sa snaží o provokáciu. To je absolútne absurdné. Na gruzínskom území sa nenachádzajú žiadni členovia al-Kájdy.“
Ruská tlačová agentúra RIA Novosti v rovnaký deň citovala šéfa Ruskej federálnej bezpečnostnej služby (FSB), ktorý Gruzínsko obvinil z podpory teroristických skupín na severnom Kaukaze. Alexander Bortnikov na stretnutí národného protiteroristického výboru uviedol, že zvukové nahrávky, ktoré našli u niektorých militantov,“ svedčia o tom, že spolu s členmi al-Kájdy sa pokúšali skontaktovať s predstaviteľmi gruzínskych tajných služieb, ktorí organizovali teroristické tréningové kempy a posielali teroristov do Čečenska“. Gruzínske špeciálne jednotky mali skupinám v Dagestane pomáhať aj s financovaním a dodávaním zbraní pre teroristov.
Moskva a Washington majú rozdielne názory na Gruzínsko
Washington a Moskva nemajú napriek zlepšujúcim sa vzťahom zhodné názory na Gruzínsko, povedala
v utorok šéfka americkej diplomacie Hillary Clintonová. „Je dôležité pochopiť, že sme rozdielne krajiny a budeme mať rozdielne názory,“ povedala Clintonová na spoločnej tlačovej konferencii s jej ruským náprotivkom Sergejom Lavrovom. Clintonová taktiež dodala, že USA pokladá povstalecké regióny Južné Osetsko a Abcházsko za suverénne gruzínske teritóriá a nepripojí sa k Rusku v uznaní ich nezávislosti.
Moskva uznala nezávislosť oboch gruzínskych odštiepeneckých regiónov v auguste 2008 po tom, ako vyslala svoje jednotky do oboch oblastí a hlboko do Gruzínska. Clintonová však dodala, že diplomatický spor v otázke Gruzínska nestál v ceste zlepšenia vzťahov medzi USA a Ruskom. „Postupne transformujeme našu spoluprácu… na vzťahy založené na vzájomnom rešpekte a po čase aj na vzájomnej dôvere.“
SITA/AFP