Gorilla Glass prežije (temer) všetko

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Gorilla Glass - 2
Foto: Corning

BRATISLAVA 19. októbra (WEBNOVINY) – Stalo sa to už určite mnohým – vrátane autora tohto článku. Drahý smartfón s dotykový displejom vám padne na zem – a aj keď je v puzdre, displej to jednoducho nevydrží. A oprava nie je práve lacnou záležitosťou. Napríklad pri modeli HTC HD2 so 4,3 palcovým displejom zaplatíte za nový viac než 150 eur. Nie je málo a nás to núti spýtať sa, prečo len niektorí výrobcovia využívajú zosilnenú ochranu svojich displejov, napríklad v podobe skla Gorilla Glass. Novinky, starej vyše 50 rokov.

Dlho sa preň nevedelo nájsť uplatnenie, pretože nie je úplne lacnou záležitosťou. V malých displejoch mobilov a notebookov však nenavyšuje cenu natoľko, aby jeho použitie nebolo rentabilné a jeho presadeniu sa pomohla aj
Rozbitý displej
Foto: electronic.districsides.com

zdanlivá maličkosť. Zmena názvu z Chemcor na Gorilla Glass. V minulom roku ho začali ponúkať pod novým názvom Gorilla Glass, čo má evokovať nielen jeho silu, ale aj pružnosť a ohybnosť. A stal sa zázrak. Sklo sa zrazu začalo nielenže predávať, ale stala sa z neho vychytávka, ktorú využívajú už mnohí renomovaní výrobcovia. A čo to vlastne je?

Gorilla Glass vyyrába americká firma Corning Incorporated a je to silné alkalicko-hlinito-kremičité tenké ploché sklo, ktoré sa využíva ako ochranná vrstva displejov, vrátane tých dotykových. Nájdete ho však aj v notebookoch, televízoroch či mobilných telefónoch. Veľmi ťažko ho rozbijete, je prakticky nepoškriabateľné a nezničiteľné. V testoch outdoorových mobilov Sonim do neho dokonca kladivom zatĺkali klince a vydržalo naozaj dosť.

Ale nejde iba o mobily. Pomerne často dochádza k poškodeniu obrazovky televízora aj pri hraní sa s Ninetedoo Wii. Ovládač vyletí dieťaťu z ruky priamo do displeja televízora, čo už nie je len drahá, ale aj nebezpečná záležitosť.
Gorilla Glass
Foto: Corning

Aj preto už niektorí výrobcovia začínajú toto sklo používať dokonca aj na televízoroch. Nájdete ho napríklad televízore Acer LED HDTV AT 4285. Na ochranu pred takýmito poškodeniami prichádzajú aj renomovaní výrobcovia dotykových zariadení so špeciálnou úpravou displejov.

Sklo bolo pôvodne vynájdené v roku 1962, avšak až do roku 2008 nenašlo obchodné využitie. Toto krycie sklo sa nedá zlomiť a je účinné aj v tenkej vrstve. V súčasnosti je dispozícii v hrúbkach od 0,5 mm až do dvoch mm. Je niekoľkonásobne pevnejšie ako bežné sklo a vďaka využitiu špeciálnych postupov má kvalitnú povrchovú úpravu bez použitia leštenia alebo lapovania, ktoré by mohlo viesť k poškodeniu povrchu.

Sklo Gorilla Glass je dodávané aj so špeciálnou povrchovou úpravou, ktorá znižuje opotrebovanie a uľahčuje čistenie, čo je dôležité pri dotykových displejoch. Má špeciálnu priľnavú vrstvu, ktorá udržuje kúsky skla v prípade rozbitia displeja pohromade.

Gorilla Glass používa viac ako 20 výrobcov a možno ho v súčasnosti nájsť v približne 225 zariadeniach. Mal by ho mať aj nový Samsung GALAXY Tab, Samsung GALAXY S, je v outdoorových mobiloch značky Sonim, alebo aj vo vlajkovej lodi Nokie, modeli N8 či 42-palcovom televízore Acer LED HDTV AT 4285 a v niektorých svojich notebookoch (napríklad X300) ho používa aj LG.

Martin Kamenický/ Webnoviny.sk

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať