Goran Bregović vystúpi v pondelok v Bratislave

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Goran Bregović
Goran Bregović Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 31. októbra (WEBNOVINY) – V bratislavskej Hant aréne vystúpi v pondelok 4. novembra o 20:00 balkánsky hudobník Goran Bregović spolu so svojou kapelou Wedding And Funeral Orchestra.

Hudobníci predvedú skladby z albumu Champagne For Gypsies (2012), ktorý prezentujú v rámci rovnomenného svetového turné.

Okrem toho však zaznejú napríklad aj staršie hity z nahrávky Karmen With A Happy End (2007) alebo z filmových soundtrackov, ktoré Bregović zložil. Vstupenky na koncert sú v predaji v sieti Ticketportal od 29 eur.

Na spomínanej nahrávke Champagne For Gypsies spolupracoval Bregović s množstvom rómskych interpretov ako napríklad Gipsy Kings, Gogol Bordello či mladou írskou speváčkou Selinou O’Leary.

„Champagne For Gypsies je pokračovaním albumu Alkohol – Śljivovica & Champagne. Viem, že by to mal byť romantický album, ale nemohol som sa ubrániť tomu, aby som do neho nezakomponoval aj odkaz, že Cigáni zanechali hlbokú stopu v našej popkultúre a nie je správne sa k nim správať tak, ako sa k nim správame. A preto som si na tento album pozval niektorých cigánskych interpretov, ktorých mám rád, aby som toto moje posolstvo trochu viac zvýraznil,“ uviedol pre agentúru SITA Bregović, ktorý si však uvedomuje, že svojou tvorbou nemôže výrazne zmeniť postavenie Rómov v spoločnosti.

„Nemyslím si, že hudba môže zmeniť dianie vo svete, ale viete, ako je to s hudbou. Môžeme žiť bez nej, rovnako ako môžeme jesť bez toho, aby ste solili, ale nebude to to isté,“ dodal.

Šesťdesiattriročný Bregović je rodákom zo Sarajeva, pričom jeho otec je Chorvát a matka Srbka. V rokoch 1974 až 1989 pôsobil v rockovej skupine Bijelo Dugme, ktorá patrila k najpopulárnejším kapelám bývalej Juhoslávie.

Medzinárodne známym sa stal predovšetkým skladbami, ktoré zložil pre filmy Emira Kusturicu, konkrétne Dom obesenca (1988), Arizonský sen (1993) a Underground (1995). Spolupracoval s ním aj legendárny americký spevák a hudobník Iggy Pop či už zosnulá kapverdská speváčka Cesária Évora.

Video: Goran Bregović – Bella Ciao

https://www.youtube.com/watch?v=OyMA84-mowI

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Goran BregovićIggy Pop