Francúzsi nechcú ísť do dôchodku neskôr, opäť protestujú proti reforme a poukazujú aj na nerovnosti voči ženám (video+foto)

APTOPIX France Pension Protests
Protestujúci pochodujú pred pamätníkom Panteón počas demonštrácie v Paríži v utorok 7. marca 2023. Státisíce demonštrantov po celom Francúzsku sa v utorok zúčastnili na novom kole protestov a štrajkov proti vládnemu plánu zvýšiť vek odchodu do dôchodku. Foto: SITA/AP/Aurelien Morissard
  • aktualizované 8. marca, 12:20

Štrajky proti dôchodkovej reforme pokračujú vo Francúzsku aj počas stredy, pričom naďalej výrazne narúšajú dopravu či dodávky ropy. Očakáva sa, že nové protestné akcie sa pri príležitosti Medzinárodného dňa žien sústredia na ženy a na to, ako reforma ovplyvní pracujúce matky.

Reforma je nespravodlivá voči ženám

Podľa feministických aktivistov je reforma nespravodlivá voči ženám, najmä preto, že by ešte viac prehĺbila rodové nerovnosti, ktorým čelili počas svojej kariéry.

APTOPIX France Pension Protests
Mládež kope do nádobiek so slzným plynom počas demonštrácie v Paríži v utorok 7. marca 2023. Státisíce demonštrantov po celom Francúzsku sa v utorok zúčastnili na novom kole protestov a štrajkov proti vládnemu plánu zvýšiť vek odchodu do dôchodku. Foto: SITA/AP/Aurelien Morissard

V stredu ráno bola značne narušená železničná doprava i metro v Paríži. Podľa dopravcu SNCF bude po krajine premávať iba každý tretí vysokorýchlostný vlak. Vlaky do Španielska sa zastavili a niektoré zrušenia sa týkajú vlakov do a z Veľkej Británie a Belgicka. Na Letisku Charlesa de Gaulla zrušili pätinu letov a zhruba tretinu letov zrušilo Letisko Paríž-Orly.

Pozastavené dodávky ropy

Druhý deň v rade sú pozastavené dodávky ropy do krajiny, keďže štrajkujú zamestnanci rafinérií TotalEnergies a Esso ExxonMobil. V stredu pokračujú v štrajku aj smetiari v hlavnom meste a v mestách Rouen a Le Havre pracovníci blokujú prístup do prístavov.

France Pension Protests
Krvácajúceho muža zadržali policajti počas demonštrácie v utorok 7. marca 2023 v Paríži. Demonštranti v utorok pochodovali po celom Francúzsku v novom kole protestov a štrajkov proti vládnemu plánu zvýšiť vek odchodu do dôchodku. Foto: SITA/AP/Lewis Joly

V utorok proti reforme protestovalo viac ako milión ľudí naprieč Francúzskom. Vo štvrtok by sa mali k protestným akciám pridať študenti. Odborové zväzy zvolali ďalšie demonštrácie aj na sobotu.

O návrhu zákona, proti ktorému sa protesty vo Francúzsku konajú už takmer dva mesiace, tento týždeň debatuje francúzsky Senát. Návrh zákona zahŕňa postupné zvýšenie minimálneho veku odchodu do dôchodku zo 62 na 64 rokov a urýchľuje plánované opatrenie, podľa ktorého ľudia musia mať odpracovaných aspoň 43 rokov, aby mali nárok na plný dôchodok. Vláda argumentuje, že zmeny sú navrhnuté tak, aby udržali dôchodkový systém finančne nad vodou. Odbory to vidia ako širšiu hrozbu pre sociálny model Francúzska. Prieskumy verejnej mienky naznačujú, že väčšina francúzskych voličov je proti návrhu zákona. Ľavicoví poslanci tvrdia, že spoločnosti a bohatí by mali prispievať viac na financovanie penzijného systému.

France Pension Protests
Počas demonštrácie v utorok 7. marca 2023 v Paríži policajti zadržali demonštranta. Státisíce demonštrantov po celom Francúzsku sa v utorok zúčastnili na novom kole protestov a štrajkov proti plánu vlády zvýšiť vek odchodu do dôchodku. Foto: SITA/AP/Aurelien Morissard
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Emmanuel Macron