Macron vyhral prvé kolo volieb vo Francúzsku, o prezidentské kreslo zabojuje opäť proti Le Penovej

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Emmanuel Macron, Marine Le Penová, voľby
Foto: SITA/AP - koláž Wbn
  • aktualizované 11. apríla, 9:50

Prvé kolo prezidentských volieb vo Francúzsku vyhral Emmanuel Macron, ktorý sa v druhom kole stretne s krajne pravicovou rivalkou Marine Le Penovou.

Nič nie je rozhodnuté

Ako informuje spravodajský portál BBC, po spočítaní 97 % hlasov, získal Macron 27,6 %, Le Penová 23,41 % a tretí skončil krajne ľavicový kandidát Jean-Luc Mélenchon s 21,95 %.

„Nemýľte sa, nič nie je rozhodnuté,“ upozornil Macron jasajúci dav svojich podporovateľov. Súčasná hlava štátu síce zvíťazila v prvom kole, no podľa prieskumov verejnej mienky by mohlo byť druhé kolo omnoho tesnejšie.

Spoločnosť Ifop odhaduje výsledok v pomere 51 % ku 49 % a podľa Elabe by to mohlo byť 52 % ku 48 %, zatiaľ čo Ipsos naznačuje, že odstup by mohlo byť väčší.

Zemmour skončil štvrtý

Le Penová vyzvala každého voliča, ktorý nehlasoval za Macrona, aby sa pridal k nej a spoločne dali „Francúzsko znova do poriadku“.

Podľa BBC môže pritom pravdepodobne počítať s podporovateľmi ďalšieho krajne pravicového kandidáta Érica Zemmoura, ktorý skončil štvrtý so siedmimi percentami a podporu jej vyjadril aj nacionalista Nicolas Dupont-Aignan, ktorý získal 2,07 % hlasov.

Na druhej strane, Mélenchon varoval svojich podporovateľov, že Le Penovej nesmú dať ani jediný hlas. Narozdiel od iných neúspešných kandidátov však jasne nepodporil prezidenta. BBC pritom upozorňuje, že práve jeho voliči, ktorí tvorili viac ako pätinu hlasujúcich, by mohli v druhom kole rozhodnúť o víťazovi. Mnohí z nich sa však môžu rozhodnúť, že hlasovať vôbec nepôjdu.

O hlasy v prvom kole volieb sa uchádzalo 12 kandidátov, no len traja z nich získali viac ako 10 %. Macron a Le Penová sa tak, rovnako ako pred piatimi rokmi, stretnú v druhom kole, ktoré sa uskutoční 24. apríla.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Emmanuel MacronEric ZemmourMarine Le PenováValérie Pécresseová