Fico považuje programové vyhlásenie vlády za neaktuálne, podľa Pellegriniho vláda nezvládla skúšku v opravnom termíne (video)

NR SR:  Rokovanie 27. schôdze
Zľava v popredí, poslanci NR SR za stranu SMER - sociálna demokracia: Ján Richter, Ladislav Kamenický a Robert Fico počas tlačovej konferencie po hlasovaní o programovom vyhlásení vlády (PVV) Eduarda Hegera a vyslovení dôvery v rámci rokovania 27. schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 4. máj 2021. Foto: SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 4. mája, 13:09

Schválené Programové vyhlásenie vlády (PVV) je neaktuálne. Na utorkovej tlačovej konferencii to povedal predseda opozičnej strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Robert Fico. V PVV podľa jeho slov absentuje akákoľvek zmienka vlády o viac ako 11-tisíc úmrtiach na ochorenie COVID-19. Fico zdôraznil, že vláda nereaguje ani na zmeny, ktoré nastali vo verejných financiách či na rast nezamestnanosti.

„Čo budeme robiť, aby sme oživili cestovný ruch? Aby sme zachránili gastro? Čo budeme robiť so školstvom či so zhoršenou kvalitou vzdelávania? Toto sú témy, na ktoré mala vláda vo svojom programovom vyhlásení reagovať, ale neurobila k tomu vôbec nič,“ priblížil šéf Smeru-SD. Doplnil, že Eduard Heger (OĽaNO) nie je spôsobilý a pripravený vykonávať funkciu predsedu vlády SR.

Smer mal vlastný návrh

Poslanci Národnej rady SR (NR SR) v utorok schválili programové vyhlásenie vlády Eduarda Hegera (OĽaNO) a vyslovili jej tým dôveru. Za hlasovalo 89 členov zákonodarného orgánu, proti bolo 55 poslancov, nezdržal sa nikto.

Smer-SD predložil k PVV vlastný návrh uznesenia. Parlament mal na základe uznesenia vysloviť vážne znepokojenie nad skutočnosťou, že vláda SR vo svojom programovom vyhlásení úplne odignorovala tragické udalosti a ekonomické, sociálne a finančné dopady pandémie koronavírusu na obyvateľov Slovenska. V uznesení predstavitelia Smeru-SD žiadali, aby bol ako prvý bod 28. schôdze odsúhlasenie predĺženia núdzového stavu parlamentom.

Požadovali zastavenie celoplošného testovania

Rovnako požadovali okamžité zastavenie celoplošného testovania a zriadenie parlamentnej komisie „za účelom posúdenia konania a nečinnosti vlády SR v súvislosti s opatreniami na zmiernenie pandémie COVID-19 na životy a zdravie, ohrozenie základných práv a slobôd občanov SR a rozsiahle škody v ekonomickej, sociálnej a finančnej oblasti“.

Za uznesenie však hlasovalo iba 53 poslancov. Fico na tlačovej konferencii ozrejmil, že na 28. schôdzi parlamentu, ktorá sa začína dnes o 13:00, prídu s obdobným uznesením.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Koalícia jednoznačne zlyhala

Programové vyhlásenie novej vlády nepodporili ani nezaradení poslanci parlamentu a členovia strany Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD). „Vládna koalícia mala šancu na reparát, ale nezvládla skúšku ani v opravnom termíne. Tak, ako pred rokom, ani teraz programové vyhlásenie vlády nijakým spôsobom nezohľadňuje pandémiu a jej obrovské dôsledky v zdravotníckej, ekonomickej a sociálnej oblasti,“ konštatoval v stanovisku líder strany Peter Pellegrini.

Vládna koalícia podľa neho za rok vládnutia pri riadení štátu „jednoznačne zlyhala“. „Jej symbolom sa stal chaos, vzájomné spory, škrty v sociálnej oblasti, nedostatočná pomoc ekonomike a medzinárodná hanba pre Slovenskú republiku. Takáto vláda nemôže mať podporu Hlasu-SD,“ dodal Pellegrini.

Výhrady mali aj nezaradení poslanci

Výhrady voči PVV má aj nezaradený poslanec NR SR a člen strany Spolu – občianska demokracia Miroslav Kollár, ktorý programové vyhlásenie tiež nepodporil. „Je v ňom mnoho užitočných zámerov, niekoľko pochybných, ale hlavne – chyba v ňom to zakladne: reakcia na rok fungovania s pandémiou a opatrenia, ktoré majú zmierniť jej dopady a predísť podobne fatálnemu priebehu prípadných ďalších vĺn pandémie,“ uviedol Kollár vo svojom profile na sociálnej sieti.

Podľa neho sa vláda nepoučila z nefunkčného krízového riadenia štátu. Kollár to vníma ako rezignáciu na riešenie akútneho problému Slovenska. Podobný názor vo svojom profile na sociálnej sieti vyjadril aj nezaradený poslanec NR SR a člen strany Progresívne Slovensko Tomáš Valášek. Vláda mala podľa neho šancu napraviť v PVV chyby, ktoré urobila pred rokom.

„Preto som hlasoval proti (staro)novému programovému vyhláseniu. Málokto z nás dostane v živote šancu na nový začiatok; táto vláda ju dostala, ale nechala si ju ujsť. Podporím však vládu v napĺňaní tých častí programu, ktoré dávajú zmysel,“ povedal. Dodal, že súčasnej vláde bude konštruktívnou opozíciou.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard HegerPeter PellegriniRobert Fico
Firmy a inštitúcie Hlas - sociálna demokraciaOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSMER-SD