Expolicajt NAKA mal za pár stoviek eur vynášať mafii informácie o akciách, viaceré sa nepodarili

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Polícia NAKA
Foto: ilustračné, SITA/Polícia SR.

Bývalý zástupca riaditeľa Jednotky operatívneho nasadenia Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Branislav Bakoš mal podľa vyšetrovateľa vyzradiť mafiánskej skupine piťovci akciu na vydieračov aj drogový zásah.

Podľa spravodajského portálu Aktuality.sk mal expolicajt známy pod prezývkou Baki za pár stoviek eur informovať mafiu o práci svojich policajných kolegov.

Kaviarenské stretnutie

Na jar 2015 mali policajti z NAKA pripravenú veľkú akciu na vydieračov. Priamo pri čine chceli zadržať mužov z mafiánskej skupiny piťovcov. Nakoniec sa akcia nepodarila, pretože akciu kolegov mal totiž mafii vyzradiť vtedajší zástupca šéfa elitných kukláčov NAKA Bakoš.

Vyplýva to z obžalobného návrhu, ktorý si spomínaný portál vyžiadali cez infozákon. Policajt prezývaný Baki mal podľa prokurátora najprv iniciovať kaviarenské stretnutie s mužom, o ktorom predpokladal, že má kontakty na spomínaných vydieračov spomedzi piťovcov.

Úplatok 1 500 eur

Tomu potom porozprával, že má z prostredia policajného zboru informácie o pripravovanej zaisťovacej akcii.

Dotyčnému mal podľa výsledkov vyšetrovania policajnej inšpekcie povedať, aby nechodili na stretnutie s poškodeným, pretože má byť monitorované a dokumentované policajtmi NAKA.

Ďalej uviedol, že poškodený bude mať na sebe nahrávacie zariadenie, a po takomto zadokumentovaní skutku budú osoby podozrivé zo spáchania vyšetrovaného trestného činu zadržané.

Za vyzradenie a prekazenie akcie svojich kolegov si mal vypýtať 1 500 eur, ktoré na ďalšom stretnutí v kaviarni aj dostal.

Prvé pojednávanie v septembri

O pár mesiacov NAKA chystala ďalší zásah na piťovcov. Tentoraz malo ísť o drogovú trestnú činnosť. Bakoš opäť informoval svoj pôvodný kontakt a podľa prokurátora mu odovzdal informáciu, že policajtmi NAKA je na najbližší víkend pripravovaná zaisťovacia akcia, počas ktorej majú byť zadržaní členovia zločineckej skupiny dopúšťajúci sa prevažne drogovej trestnej činnosti.

Akcia sa napokon presúvala, lebo na daný termín nebolo možné zabezpečiť dostatok policajtov. Prípad je už na Špecializovanom trestnom súde SR, v septembri čaká niekdajšieho policajného funkcionára prvé pojednávanie. Bývalého policajta čaká aj ďalšie pojednávanie. Podľa medializovaných informácií vynášal taktiež informácie z polície zločineckej skupine takáčovci. Obvinili ho ešte v roku 2017 v rámci policajnej akcie Aladin.

Obžalovali ho pre zneužívanie právomoci verejného činiteľa, prijímanie úplatku, ako aj ohrozenie dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Branislav Bakoš
Firmy a inštitúcie NAKA Národná kriminálna agentúra