Európsky súd pre ľudské práva chce od novej vlády pripomienky k sťažnosti Fica

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
PREMIÉR: Ochrana hranice s Maďarskom
Zľava: Predseda vlády SR Robert Fico a minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok počas brífingu k nasadeniu väčšieho počtu síl a prostriedkov na ochranu hranice s Maďarskom na hraničnom prechode Čuňovo - Rajka. Bratislava, 30. október 2023. Foto: SITA/Diana Černak
Tento článok pre vás načítala AI.

Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu žiada od vlády, aby predložila pripomienky k sťažnosti Roberta Fica z čias, keď bol opozičným politikom. Na súd sa obrátil 25. mája tohto roku.

Predseda strany Smer-SD sa sťažuje na porušenie svojich práv vrátane práva na spravodlivý proces a na rešpektovanie súkromného a rodinného života.

Fico vs. Slovensko

Sťažnosť evidovaná ako Fico vs. Slovensko sa týka známeho odpočúvania poľovníckej chaty na juhu Slovenska. Zábery zo stretnutí Fica s exministrom vnútra Robertom Kaliňákom, oligarchom blízkym Smeru Miroslavom Bödörom, advokátom Marekom Parom a ďalšími sa objavili v médiách. Na Ústavnom súde SR Fico žiadal odškodné od štátu vo výške 33-tisíc eur, ten však jeho sťažnosť zamietol ako neopodstatnenú.

Európsky súd pre ľudské práva informoval slovenskú vládu o sťažnosti 6. novembra. „Súd sa vo svojich otázkach adresovaných účastníkom konania okrem iného pýtal, či bol pán Fico v konaní, ktoré podal na ústavný súd pre nezákonné a svojvoľné použitie monitorovacích opatrení, spravodlivo vypočutý, či bolo použitie týchto opatrení zákonné a nevyhnutné a či boli použité na iné účely, ako bolo stanovené,“ uviedol súd v Štrasburgu.

Fico sa sťažuje na porušenie svojich práv

Poukazuje na to, že nahrávky zvonka chaty boli zničené, pretože neobsahovali žiadne užitočné informácie pre vyšetrovanie pytliactva, ktoré bolo dôvodom na odpočúvanie chaty.

Nahrávky zvnútra chaty sa však 25. októbra 2021 objavili v médiách a ukázali sériu stretnutí Fica, jeho spolustraníka, právnika a ďalších ľudí, na ktorých hovorili o politických, právnych aj súkromných záležitostiach, uviedol súd.

Fico sa sťažuje na porušenie svojich práv podľa článku 6 (právo na spravodlivé súdne konanie), článku 8 (právo na rešpektovanie súkromného a rodinného života), článku 13 (právo na účinný opravný prostriedok) a článku 18 (hranice použitia obmedzení výkonu práv) Európskeho dohovoru o ľudských právach.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marek ParaMiroslav BödörRobert FicoRobert Kaliňák
Firmy a inštitúcie ESĽP Európsky súd pre ľudské právaSmer - SSD