Európska únia uzná Juana Guaidóa za venezuelského prezidenta, ak Maduro nevyhlási nové voľby

Nicolas Maduro, Juan Guaido
Zľava: Opozičný líder Juan Guaidó a venezuelský prezident Nicolás Maduro. Foto: SITA/AP; Getty images - koláž WBN

NEW YORK 26. januára (WebNoviny.sk) – Európska únia uzná opozičného lídra Juana Guaidóa za venezuelského prezidenta, pokiaľ Nicolás Maduro nevyhlási v najbližších dňoch nové voľby.

EÚ žiada nové voľby

Šéfka európskej zahraničnej politiky Federica Mogherini v sobotu uviedla, že únia v nadchádzajúcich hodinách zintenzívni kontakty so zahraničnými partnermi v súvislosti s krízou vo Venezuele. EÚ žiada nové voľby, keďže tie vlaňajšie považuje za nedemokratické.

Pred jej sobotným komentárom dali Španielsko, Francúzsko, Nemecko a Veľká Británia venezuelskej vláde osem dní na to, aby zvolala nové voľby, inak uznajú za prezidenta Guaidóa.

Štátny prevrat vo Venezuele

O situácii rokuje aj Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN), kde americký minister zahraničia Mike Pompeo vyzval všetky štáty, aby podporili venezuelský ľud a Juana Guaidóa.

Ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia obvinil USA, že sa pokúsili urobiť štátny prevrat vo Venezuele. Podľa neho krajina nepredstavuje hrozbu pre medzinárodný mier. „Jediné čo predstavuje hrozbu pre mier vo svete je nehanebné a agresívne správanie Spojených štátov a ich spojencov,“ dodal ruský diplomat.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Federica MogheriniováJuan GuaidóMike PompeoNicolas Maduro
Firmy a inštitúcie BR OSN Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národovEU Európska únia