Európska únia doteraz poskytla Turecku, ktoré zasiahlo zemetrasenie, humanitárnu pomoc za 5,5 milióna eur

Zemetrasenie, Turecko, Sýria
Ľudia a pohotovostné tímy pátrajú po preživších v troskách zničenej budovy v Gaziantepe na juhovýchode Turecka. (utorok 7. február 2023) Foto: SITA/AP

Európska únia (EÚ) v reakcii na zemetrasenie, ktoré postihlo Turecko a Sýriu, doteraz Ankare poskytla humanitárnu pomoc v celkovej sume 5,5 milióna eur. Súčasťou tejto pomoci sú nové alokované financie v sume 3,2 milióna eur a viac ako 2,3 milióna eur presmerovaných fondov z existujúcich humanitárnych projektov. Informovala o tom v piatok Európska komisia (EK) na svojej internetovej stránke.

Turecku ponúkli milióny položiek

EK uviedla, že 18 členských štátov Európskej únie Turecku ponúklo milióny položiek, vrátane prístreškov, vykurovacích telies, generátorov, nábytku, zdravotníckeho vybavenia, hygienických balíčkov, potravín a teplého oblečenia.

Z mechanizmu civilnej ochrany rescEU zo skladu v Rumunsku do Turecka prišlo dvetisíc stanov a osemtisíc lôžok a zo skladu vo Švédsku prepravujú 500 núdzových ubytovacích jednotiek, ktorých súčasťou je 2 500 postelí.

Pre Sýriu majú pomoc za 10 miliónov eur

Pre Sýriu Európska únia zmobilizovala humanitárnu pomoc za 10 miliónov eur. Jej súčasťou sú novo alokované financie v objeme 3,7 milióna eur a viac ako šesť miliónov eur presmerovaných z existujúcich humanitárnych projektov.

Dvanásť európskych krajín ponúklo obyvateľom Sýrie pomoc v naturáliách prostredníctvom Mechanizmu civilnej ochrany EÚ. Túto pomoc prepravujú cez libanonskú metropolu Bejrút a turecké mesto Gaziantep, v ktorých experti EÚ v oblasti civilnej ochrany pomáhajú koordinovať prichádzajúcu pomoc.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Európska únia