Európska únia dospela k záveru, že Luxembursko neposkytlo firme McDonald’s osobitné daňové výhody

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
McDonald's
Foto: ilustračné, SITA/AP

BRUSEL 19. septembra (WebNoviny.sk) – Európska únia dospela k záveru, že Luxembursko neposkytlo firme McDonald’s osobitné daňové výhody a že nezdaňovanie niektorých ziskov americkej siete rýchleho občerstvenia nepredstavuje nelegálnu štátnu pomoc.

Neporušili pravidlá

Európska komisia (EK), ktorá prešetrovanie začala v roku 2015, v stredu uviedla, že výhody poskytnuté spoločnosti McDonald’s sú výsledkom rozdielov medzi luxemburskými a americkými daňovými zákonmi. „Luxembursko neporušilo pravidlá EÚ o štátnej pomoci,“ konštatovala eurokomisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová.

Eurokomisárka však dodala, že hoci Luxembursko v otázke daní firmy McDonald’s neporušilo pravidlá o štátnej pomoci, potrebný je širší pohľad. „Samozrejme faktom zostáva, že McDonald’s nezaplatil nijaké dane z týchto ziskov – a takto by to nemalo byť z hľadiska čestnosti daní,“ konštatovala. Luxemburská vláda v stredu uviedla, že hoci sa v tomto prípade rozhodlo, že neurobila nič zlé, aj tak aktualizuje svoje daňové zákony.

Objem daní

Výsledok prešetrovania zdaňovania firmy McDonald’s je v ostrom kontraste s inými podobnými prípadmi. Pred dvomi rokmi EÚ rozhodla, že spoločnosť Apple získavala výhody zo strany írskej vlády a donútila firmu doplatiť dane v sume 13,1 mld. eur.

Apple írskej vláde uhradil aj úroky v sume 1,2 mld. eur. EÚ podobne rozhodla aj v prípade iných firiem, hoci objem daní na doplatenie je menší.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Margrethe Vestagerová
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaMcDonald's