Erdogan nalieha na Putina, aby okamžite zastavil vojnu na Ukrajine

Vladimir Putin, Recep Tayyip Erdogan
Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Foto: SITA/AP

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v telefonáte s ruským vodcom Vladimirom Putinom zdôraznil potrebu „okamžitého zastavenia“ vojny na Ukrajine. Referuje o tom web Daily Sabah.

Okamžité zastavenie konfliktu

Erdogan tlmočil Putinovi „dôležitosť, ktorú Turecko pripisuje okamžitému zastaveniu rusko-ukrajinského konfliktu prostredníctvom rokovaní“, uviedol Erdoganov tlačový odbor. Zároveň poďakoval Putinovi za jeho „pozitívny postoj“ k predĺženiu platnosti dohody o exporte obilia cez Čierne more.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Podľa OSN dohoda o exporte obilia dosiaľ umožnila vývoz najmenej 25 miliónov ton ukrajinského obilia z čiernomorských prístavov, pričom 55 percent týchto dodávok smerovalo do rozvojových krajín. Rusko od dohody na krátke obdobie odstúpilo vlani v novembri, ale potom sa k nej opäť pripojilo.

Posilnenie vzťahov

Erdogan a Putin tiež diskutovali o „krokoch na posilnenie vzťahov medzi Tureckom a Ruskom“, uvádza sa vo vyhlásení.

Turecký prezident uviedol, že krajiny „môžu podniknúť ďalšie kroky na základe hospodárskej spolupráce dohodnutej v Soči“, s odkazom na ich stretnutie v ruskom letovisku vlani v auguste.

Počas týchto rozhovorov sa Erdogan a Putin dohodli, že zvýšia objem bilaterálneho obchodu na 100 miliárd dolárov a prijmú konkrétne kroky na posilnenie energetickej, obchodnej a hospodárskej spolupráce.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Recep Tayyip ErdoganVladimir Putin