DZURINDA: Z Líbye evakuujú ešte siedmich Slovákov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dzurinda
Foto: SITA/Michal Svitok

BRATISLAVA 25. februára (WEBNOVINY) – Z Líbye rezort diplomacie nakoniec evakuuje deviatich Slovákov, matka s dcérkou sú už na Slovensku a ďalší siedmi čakajú na prepravu z krajiny. Na dnešnej tlačovej besede to povedal minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda. Pôvodne o pomoc pri evakuácii žiadalo šestnásť Slovákov, siedmi sa však rozhodli zostať. V súčasnosti sa usilujú evakuovať aj ostatných, podľa informácií, ktoré dnes Dzurinda prezentoval, mali mať všetci zabezpečené miesta v transportoch z krajiny – či už na lodiach alebo v lietadlách. S dvomi z nich však momentálne nemajú mobilné spojenie.

V Líbyi eviduje rezort diplomacie 54 Slovákov s prechodným alebo trvalým pobytom v tejto severoafrickej krajine, z toho je 18 detí. Diplomatom sa zatiaľ nepodarilo spojiť sa so šestnástimi z nich, no aktívne ich vyhľadávajú, tvrdí Dzurinda. „Záujem o evakuáciu prejavilo spočiatku šestnásť občanov, v minulých dňoch však siedmi z nich svoj záujem vrátiť sa na Slovensko prehodnotili,“ vyhlásil Dzurinda. Z Tripolisu cez Kyjev a Viedeň evakuovali už matku s dcérkou. Jeden občan pracujúci pre naftársku spoločnosť, vo štvrtok celý deň čakal na odlet z Tripolisu do Dubaja, ktorý zabezpečoval jeho americký zamestnávateľ. Odvtedy sa s ním ministerstvu nepodarilo spojiť. Profesor architektúry, ktorý sa nachádza v Bengází, je na zozname pasažierov na tureckú loď. Tá mala odplávať už vo štvrtok, no stále je v prístave. Od večera sa s profesorom nepodarilo spojiť, jeho prítomnosť na lodi sa snažia potvrdiť cez tureckých partnerov. Dvaja občania, ktorí v Líbyi stavajú železnicu, sú v jednom z kempov, ich ruská spoločnosť vyslala do Líbye trajekt, ktorý by mal priplávať dnes alebo v sobotu a oboch preplaví do Istanbulu. Devätnásťročná Slovenka s trojmesačným dieťaťom a pätnásťročným bratom sú na zozname cestujúcich talianskej lode, ktorá vypláva hneď po zlepšení počasia, vymenoval Dzurinda.

V krajine boli aj šiesti turisti, ktorých pravidelné lety zrušili. Záujem o evakuáciu neprejavil ani jeden. Štyria odletia dnes talianskym špeciálom, všetci sú v poriadku. Spojenie nemajú s ďalším turistom, ktorý mal odletieť v stredu. Jedna žena má zabezpečený odchod cez taliansku cestovnú kanceláriu. Mnohí ďalší si odchod zabezpečujú individuálne, jeden lekár napríklad odišiel na Maltu charterovým letom.

Krízový štáb na ministerstve zasadá už od začiatku nepokojov v Egypte. Každý deň komunikuje s ostatnými krajinami prostredníctvom telekonferencií. Aj zastupiteľský úrad v Tripolise spolupracuje so zastupiteľstvami ostatných štátov. Množstvo Slovákov je aj v iných arabských krajinách, ktorými zmietajú nepokoje. V Tunisku je 14 evidovaných Slovákov, v Egypte sa ich počet odhaduje na 300 až 500, v Sudáne maximálne na tridsiatku, v Jemene asi na 15, v Saudskej Arábii najviac 50 a v Spojených arabských emirátoch môže byť až 500 Slovákov. V Bahrajne môže byť v súčasnosti asi 40 Slovákov, v Ománe desiati, v Sýrii eviduje ministerstvo 157 občanov, no odhad hovorí až o 250 Slovákoch. Rovnako je to v prípade Libanona so 115 evidovanými a 150 odhadovanými občanmi aj v prípade Jordánska s 82 evidovanými a 120 odhadovanými Slovákmi. V Iraku sa momentálne nachádzajú traja Slováci, v Kuvajte ich môže byť 150, v Katare 60 a v Iráne desať. V Alžírsku evidujú štyroch Slovákov a v Maroku dvoch, no odhaduje sa, že v krajine ich môže byť až 40.

Vývojom v Tunisku, Egypte či Líbyi je znepokojený celý svet. Podľa Dzurindu je neprijateľné, keď „sa zabíja civilné obyvateľstvo, keď sú perzekvovaní ľudia s iným politickým názorom“. Dzurinda ocenil jedenásťbodové vyhlásenie rady ministrov z pondelka, ktoré dôrazne žiada zastavenie násilia. Politický tlak označil minister za nesmierne dôležitý, apel je podľa neho „najlepším východiskom pre Líbyjcov, región, EÚ aj celý svet“. Dnes sa chystá do Kuvajtu, kde sa chce rozprávať aj o príčinách nepokojov v arabských krajinách. Kritizoval aj expremiéra Roberta Fica za jeho návštevu v Líbyi, ako tvrdí, nerozumel jej vtedy a ešte menej sa jej dá rozumieť dnes.

Bezpečnostná rada OSN pripravuje sankcie pre Líbyu. Dzurinda však v tejto neprehľadnej situácii apeloval najmä na trpezlivosť. „Vieme dnes, koho by takéto sankcie zasiahli?“ pýtal sa minister, ktorý nechcel predpovedať, či sa súčasný režim udrží.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Mikuláš Dzurinda