Dominika Cibulková ambasádorkou mentálneho tréningu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
WTA Finals: Angelique Kerberová - Dominika Cibulková
Slovenská tenistka Dominika Cibulková s víťaznou trofejou po finálovom zápase na WTA Finals, v ktorom zdolala svetovú jednotku Angelique Kerberovú 6:3, 6:4. Singapur, 30. október 2016. Foto: SITA/AP

V poslednom čase je zaujímavé pozorovať v médiách množstvo horlivých komentárov o psychike športovcov. Rôzni športovci, tréneri, funkcionári alebo novinári komentujú dôležitosť výbornej psychiky na športové výkony. Intenzívne sa vyzdvihuje hlavne neskutočná psychická úroveň našich úspešných svetových šampiónov Dominiky Cibulkovej alebo Petra Sagana, ktorí vyplňovali dlhé týždne celé športové stránky rôznych médií.

Nevšednosťou zaujalo hlavne prehlásenie Dominiky Cibulkovej, že považuje svoju zlepšenú psychiku za jeden z najdôležitejších faktorov, čo sa týka jej neskutočného športového výkonu v poslednom čase. Ďalej otvorene uviedla, že pred časom začlenila do svojho tímu mentálneho trénera Radeka Ševčíka, s ktorým už dlhšie úspešne spolupracuje, čo podľa nej dokazujú aj jej posledné vynikajúce výsledky.

Športová verejnosť sa čuduje

Od zverejnenia prehlásenia Dominiky Cibulkovej o dôležitosti mentálneho tréningu nevychádza veľká časť športovej verejnosti z údivu, že je vôbec možné psychiku športovca aj systematicky trénovať. Zároveň sú mnohí fanúšikovia zvedaví, či aj iní slovenskí športovci trénujú svoju psychiku systematicky pomocou mentálneho tréningu. Na tomto mieste treba pripomenúť, že mentálny tréning športovcov v zahraničí patrí už dávno k všedným tréningovým štandardom a aj fanúšikovia v zahraničí sú o mentálnom tréningu oveľa lepšie informovaní.

Otvorené vyhlásenie Dominiky Cibulkovej o spolupráci s mentálnym trénerom možno považovať na Slovensku za prelomové a potrebné, pretože nie celá športová verejnosť považuje spoluprácu s psychológmi za celkom normálny jav. Mnohí slovenskí športovci sú považovaní za psychicky chorých, keď vyhľadajú psychológa, napríklad kvôli zníženej koncentrácii v určitých herných situáciách a následných zlých výsledkoch.

Pritom znížená koncentrácia v stresových situáciách, je celkom bežný a každodenný jav u každého človeka bez výnimky a nemá s pojmom choroba nič spoločné. Veľa športovcov, ale aj ľudí v bežnom živote, často zaháňa svoju momentálnu psychickú indispozíciu vo forme zníženej koncentrácie nesprávne. Napríklad pomocou prehnaného konzumu kávy.

Obrazom: Dominika Cibulková vyhrala turnaj majsteriek WTA Finals

Osobnosť Dominiky Cibulkovej

Dominiku poznám osobne, pretože som ju v minulosti, už ako žiačku, určitý čas zasväcoval do základov mentálneho tréningu a športovej psychológie. Bolo to v čase, keď som intenzívne spolupracoval so Slovenským tenisovým zväzom. Staral som sa o niektorých najlepších tenisových juniorov a aj dospelých reprezentantov. Na základe konkrétnej spolupráce s Dominikou, ako aj neskoršieho pozorovania jej celkového športového rastu zo vzdialenosti, sú mi základné črty jej osobnosti dostatočne známe.

Jej počiatočný konštruktívny záujem o málo viditeľnú časť športového výkonu psychiky, ma príjemne prekvapil a uľahčil týmto v našej spolupráci úvod do tajov mentálneho tréningu.Dominika Cibulková trénuje s presne takým intenzívnym nasadením, ako ho predvádza aj v súťažných zápasoch. Na tréningoch je vždy veľmi pozitívna a pripravená s maximálnou motiváciou popracovať na svojom zlepšovaní.

Takéto optimálne vlastnosti veľmi napomáhajú v tréningovom procese, čo uľahčuje tenisovému trénerovi Maťovi Liptákovi tvrdú prácu na ďalšom zlepšovaní Dominiky, tak v taktickom myslení, ako aj technickom prevedení zvoleného taktického zámeru na tenisovom kurte. So spoločných diskusií s Maťom Liptákom – v rámci našej spolupráce s tenistami – mi je dobre známe, že on je o výhodách tréningu mentálnej zdatnosti v tenise pevne presvedčený.

Enormná vôľa a rýchle nohy

Dominika nedostala do vienka cez svoje gény vysokú postavu, ktorá pomáha v tenise dominovať na sieti alebo pri servise. Čo ale Dominika už na začiatku jej tenisovej kariéry určite mala, bola enormná vôľa dosiahnuť niečo výnimočné a rýchle nohy s ktorými si doslova všetko vybehala. Takýto bol jej základ k dnešnému majstrovstvu, ktoré predvádzala predovšetkým tohto roku na svetových tenisových kurtoch. Dominika sa v poslednom čase neskutočne posunula dopredu.

Už sa dostala až pod vrchol tenisového Mont Everestu a pripravuje sa ho v dohľadnom čase dobyť. Dominika sa posunula nielen na rebríčku – momentálne sa nachádza na 5. mieste WTA – ale aj výkonnostne. K zlepšenej psychike a rýchlym nohám pridala Dominika aj nádherný úderný forhend a aj veľmi užitočný variabilný bekhend, ktorými nepríjemne pozvŕtala aktuálnu jednotku WTA, Nemku Kerberovú, vo finále majstrovského turnaja WTA Finals v Singapure a tento turnaj grandiózne ukončila víťazstvom.

Športová verejnosť sa pýta: Ako sú na tom ostatní slovenskí športovci? Trénujú tiež svoju mentálnu zdatnosť?

Športovcov, ktorí trénujú svoju psychiku v rámci mentálneho tréningu so športovým psychológom alebo mentálnym trénerom je podstatne viac, ako sa pošuškáva. Na druhej strane treba tiež konštatovať, že počet takýchto športovcov je ešte stále nedostatočný, pretože mentálnu zdatnosť by mal trénovať naozaj každý športovec. Dôvod je celkom logický. Športový výkon sa skladá z dvoch hlavných častí: Fyzického a psychického výkonu. Do oblasti fyzického výkonu patrí tréning kondície alebo techniky. Oblasť psychického výkonu obsahuje tréning taktiky a mentálnej zdatnosti.

Videnie fyzickej časti výkonu

Podľa hore uvedeného, športovci, ktorí trénujú pod odborným dohľadom len fyzickú časť športového výkonu, vidia kvalitu svojho športového výkonu alebo výkonu súpera, žiaľ len obmedzene „jednooko“. Presne tak „jednooko“, ako vidí v známom filme kapitán pirátov Hook, ktorý má jedno oko prelepené čiernou páskou. Inak povedané, tí športovci, ktorí nemajú vo svojom tíme športového psychológa alebo mentálneho trénera, behajú po športoviskách a vidia len fyzickú časť športového výkonu. To znamená, vidia len cez jedno „fyzické oko“.

WTA Finals: Angelique Kerberová - Dominika Cibulková
Foto: SITA/AP

Videnie psychickej časti výkonu

Tí športovci, ktorí si z rôznych dôvodov už uvedomili, že chcú vidieť aj cez druhé „psychické oko“ už dávno začali alebo majú už medzičasom naplánovaný začiatok spolupráce so športovým psychológom alebo mentálnym trénerom. Mnohí športovci sa pokúšajú hneď od začiatku takúto spoluprácu totálne zatajovať. Keby otvorene priznali medzi svojimi jednookými spoluhráčmi v tíme alebo v športovom klube, že chcú pomocou mentálneho tréningu vylepšiť svoje „psychické videnie“, tak by ich mnohí okamžite vysmiali a permanentne provokovali, že nie sú normálni.

Kedy si všetci športovci, tréneri, funkcionári ale aj rodičia športovcov v slovenskom športe konečne uvedomia, že byť v hore uvedenom význame „normálnym“, znamená byť „jednookým“ a mať možnosť vidieť len polovicu športovej reality?

Keď začínajúcim športovcom previažete ich „psychické oko“ čiernou páskou a to hneď na začiatku ich športovania, tak sa automaticky stávajú jednookými, bez toho, aby o tom vedeli. Aká veľká katastrofa takto vzniká pre týchto jednookých športovcov – čo sa týka ich vývoja – to si môže každý domyslieť. A nielen pre nich je to katastrofa, ale aj pre celé Slovensko, ktoré z dôvodu malého počtu obyvateľov, nemá toľko talentov, aby nimi mohlo ľahkovážne hazardovať.

Ako sa dokážeme na Slovensku zbaviť jednookých športovcov? Ako by bolo v budúcnosti možné, vyvarovať sa nežiaducej produkcii „jednookého videnia“ v športe?

Na odstraňovaní „jednookého videnia“ slovenských športovcov sa začalo koncepčne pracovať na Slovensku prirodzene už dávnejšie. Vie sa o tom už dávno, ale predovšetkým len v úzkom kruhu odborníkov. V minulosti to pre širokú verejnosť nebolo také jednoduché, aby sa mohla sama informovať o športovej psychológii tak efektívne, ako je to možné dnes, napríklad cez internet.

Veľký skok dopredu v oblasti rozvoja športovej psychológie sa stal na Slovensku v roku 2000. Viem to preto presne, pretože som jedným zo spoluzakladateľov Asociácie športových psychológov na Slovensku. Bol som tiež jeden z prvých mohykánov, ktorí sa snažili odstrániť „jednooké videnie“ zo slovenského tenisu. V minulosti mi takáto práca niekedy pripomínala boj proti veterným mlynom. Podobne ako v románe Don Quichote de la Mancha.

Obrazom: Návrat Dominiky Cibulkovej

Opodstatnenie mentálneho tréningu

O mentálnom tréningu a športove psychológii bolo napísaných enormne veľa kníh a publikácií v rôznych formách na celom svete. Väčšina zo športovo-psychologickej literatúry ale nebola vždy dôsledne spájaná s konkrétnymi menami úspešných špičkových športovcov.

Preto sa športová psychológia a mentálny tréning v slovenskom športe dlho považovali len za teoretickú vednú disciplínu, ktorá je predurčená len na výskumné účely. Na druhej strane, výnimoční športovci dôsledne tajili pred športovou verejnosťou tréning svojej psychiky, čo tiež enormne zbrzdilo ďalšie rozširovanie mentálneho tréningu v slovenskom športe.

Ambasádor mentálneho tréningu

Po posledných verejných vyhláseniach Dominiky Cibulkovej mám nádej, že sa začína blýskať na lepšie časy v chápaní dôležitosti mentálneho tréningu, tak v slovenskom tenise, ako aj v celom slovenskom športe. Dominika Cibulková dosiahla za krátku chvíľu viac, ako mnohí slovenskí športoví psychológovia a mentálni tréneri počas dlhých rokov. Upozornila totiž jasne a otvorene na vysokú účinnosť mentálneho tréningu na celkovú výkonnosť športovcov.

Verím preto, že nielen my odborníci na „psychologické videnie“ športového výkonu, ale aj všetci športovci a ich tréneri dostanú na Dominikin podnet patričnú chuť, optimálne sa pozerať oboma očami na športový výkon a jeho systematické zlepšovanie. Dominika nás všetkých v slovenskom športe k tomu nepriamo vyzvala. Bravo Dominike!

Športový psychológ a pedagóg

Igor Rakovský

, vyštudoval športovú psychológiu a pedagogiku vo švajčiarskom Fribourgu, kde žije a pracuje ako športový psychológ a pedagóg v mnohých športových odvetviach ako sú tenis, futbal, hokej, basketbal, snowboarden, cyklistika, kulturistika, powerlifting a podobne. Je spoluzakladateľom Asociácie športových psychológov na Slovensku.

Igor Rakovský
Foto: Mimi Šramová

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Angelique KerberováDominika Cibulková