Dôchodcovia by už za záchranu horskou službou nemali platiť, ministerstvo pripravuje novelu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Horskí záchranári, horská záchranná služba
Foto: ilustračné, www.facebook.com

Ministerstvo vnútra SR plánuje rozšíriť okruh osôb, ktoré nebudú uhrádzať náklady spojené so záchrannou alebo pátracou akciou horských záchranárov o osoby poberajúce starobný a invalidný dôchodok.

Ako vyplýva z predbežnej informácie zverejnenej ministerstvom k pripravovanej novele zákona o Horskej záchrannej službe (HZS), momentálne náklady na záchranu neuhrádzajú osoby, ktoré nie sú plnoleté, nemajú spôsobilosť na právne úkony alebo ak ide o náklady za osobu, ktorá zomrela pred záchrannou akciou alebo počas nej.

Rezort chce v rámci novely tiež upraviť zoznam horských oblastí, v ktorých zasahuje Horská záchranná služba. „V súčasnosti platí, že HZS zasahuje aj v horských oblastiach, v ktorých je vykazovaná nízka úrazovosť a je potrebné posilniť personálne kapacity do horských oblastí, kde sa v dôsledku enormného rozvoja veľkých horských oblastí a nárastu turistov zvýšila úrazovosť,“ konštatuje ministerstvo. Dodáva, že novela by tiež mala viesť k posilneniu oprávnení príslušníkov HZS za účelom skvalitnenia ich činností, zrýchlenia záchranných akcií ako aj k zamedzeniu zneužívania znaku a samotného označenia HZS.

Do medzirezortného pripomienkového konania by novela mala byť predložená v júli.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie HZS Horská záchranná službaMV Ministerstvo vnútra SR