Dôchodcom zostane viac peňazí aj po strhnutí exekúcie, spôsobí to zvýšenie životného minima

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dôchodok, penzia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Sociálna poisťovňa bude od júla tohto roka väčšine dôchodcov, ktorým z dôchodku vykonáva exekučné zrážky, poukazovať vyšší dôchodok. Spôsobí to zvýšenie minima, ktoré musí dôchodcovi po vykonaní zrážok zostať a ktoré predstavuje 100 % životného minima. Do 30. júna tohto roka je základná výška pre dôchodcu ako povinného 100 % životného minima 210,20 eur mesačne.

„Po zmene životného minima od 1. júla 2020 to bude viac – 214,83 eur mesačne,“ uviedol v tlačovej správe hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

Základ pre každú osobu, ktorej dôchodca poskytuje výživné, je polovica životného minima. Od 1. júla 2020 sa táto suma zvýši o 2,31 eura na 107,41 eur mesačne. Osobitne je stanovené základné minimum, ktoré musí dôchodcovi zostať vtedy, ak je zrážka z dôchodku výživným na maloleté dieťa.

Exekúcia nezanikla

Zvýšenie životného minima môže mať za následok aj ukončenie vykonávania exekučných zrážok z dôchodku. Ide o situáciu, keď je dôchodok nižší ako minimum, ktoré musí dôchodcovi po vykonaní zrážok zostať.

„Neznamená to však, že exekúcia zanikla. Exekúcia naďalej existuje, len sa z nej nevykonávajú zrážky z dôchodku,“ tvrdí Višváder. O samotnej exekúcii a vykonávaní zrážok z dôchodkovej dávky nerozhoduje Sociálna poisťovňa, ale príslušný exekútor.

Po zmene životného minima od 1. júla tohto roka vykoná Sociálna poisťovňa zrážky z dôchodku prvýkrát podľa uvedených pravidiel vo výplatnom termíne v auguste tohto roka.

„Dôchodcom vyplatí aj peniaze, ktoré budú za júl 2020 zrazené navyše. O zmene výšky exekučnej zrážky budú dôchodcovia písomne informovaní,“ informoval hovorca poisťovne.

Zmení sa aj minimálny dôchodok

Zvýšenie životného minima od 1. júla tohto roka bude mať od 1. januára budúceho roka pozitívny vplyv aj na výšku garantovaného minimálneho dôchodku.

Hranice minimálneho dôchodku v kalendárnom roku totiž určuje vždy výška životného minima platná v druhom polroku predchádzajúceho roka.

„Najnižšia hranica minimálneho dôchodku za 30 rokov obdobia dôchodkového poistenia sa zvýši zo súčasných 334,30 eur mesačne na 360,40 eur mesačne. Súčet dôchodkových príjmov poistenca, ktorý má aspoň 30 rokov obdobia dôchodkového poistenia, teda od 1. januára 2021 nebude nižší ako 360,40 eur mesačne,“ dodal Višváder.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter Višváder
Firmy a inštitúcie Sociálna poisťovňa