Dianie okolo Klusa nie je dobrou vizitkou pre Slovensko, skonštatoval Šimečka (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ps 2.jpg
Tlačová beseda hnutia Progresívne Slovensko. Foto: www.facebook.com

Dianie okolo nominácie kandidáta SR Martina Klusa za člena Európskeho dvora audítorov nie je dobrou vizitkou pre Slovensko.

Audítorský dvor

Skonštatoval to podpredseda Európskeho parlamentu a zároveň predseda hnutia Progresívne Slovensko Michal Šimečka v utorok na tlačovej besede.

Ako uviedol, mrzí ho, že sa tu podsúvala interpretácia, že predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík dokázal zmanipulovať okolo 20 poslancov výboru, ktorý odporúča budúcich členov audítorského dvora.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

„To sa mi nezdá férové, pretože viem, že tak to nefunguje. Ak by sme nominovali človeka, ktorý je odborne spôsobilý a presvedčí poslancov z výboru, tak by tie hlasy získal. Vrhalo to veľmi zlé svetlo na to, ako funguje Európsky parlament,“ zhodnotil Šimečka.

Zásadnou chybou podľa neho bolo to, že išlo o politickú nomináciu. „Na tak dôležité inštitúcie, ako je Európsky dvor audítorov, by sme mali menovať ľudí po výberovom konaní, ktorí sú špičkou vo svojom obore a nemali by to byť politické nominácie,“ zdôraznil Šimečka.

Pokladá za správne rozhodnutie, že vláda po neúspešnom vypočutí Klusa zrušila jeho nomináciu a nominuje niekoho iného. Verí, že to bude odborník na audit a proces výberu bude transparentný.

Schválenie nominácie

Vláda schválila nomináciu Martina Klusa ako kandidáta Slovenskej republiky za člena Európskeho dvora audítorov koncom januára tohto roka.

V návrhu sa písalo, že spĺňa požiadavku nezávislej a osobitne kvalifikovanej osobnosti vzhľadom na jeho skúsenosti zo zastávania vysokých štátnych funkcií, konkrétne z jeho pôsobenia ako štátneho tajomníka na Ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Výbor Európskeho parlamentu pre kontrolu rozpočtu 22. marca neodporučil kandidatúru Klusa. Proti hlasovalo 20 členov výboru, pričom nikto nehlasoval za a traja sa hlasovania zdržali.

Klus sa následne vyjadril, že dostal informácie o tom, ako sa predseda SaS Richard Sulík intenzívne pokúšal, aby jeho kandidatúra dopadla negatívne. Na sociálnej sieti sa o Sulíkovi vyjadril, že je to „zákerný klamár a udavač.“ Klus bol v minulosti členom strany SaS, vystúpil z nej minulý rok.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin KlusMichal ŠimečkaRichard Sulík
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a Solidarita