Členovia súdnej rady si zvolili nového podpredsedu, funkcie sa ujme Ján Gandžala

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Budova Súdnej rady SR. Foto: www.sudnarada.gov.sk

Novým podpredsedom Súdnej rady SR sa stal Ján Gandžala, ktorého na štvrtkovom zasadnutí podporilo 13 zo 16 prítomných členov rady.

Dvaja členovia sa zdržali hlasovania a samotný kandidát nehlasoval. Gandžalu na post navrhol predseda súdnej rady Ján Mazák. Novozvolený podpredseda sa ujme funkcie 1. mája. Informovala o tom súdna rada na svojej internetovej stránke.

Transparentná súdna rada

Podľa Jána Gandžalu dosiahlo vedenie súdnej rady, a to aj v dôsledku pomerne zásadných legislatívnych zmien týkajúcich sa súdnictva, veľký progres.

Išlo hlavne o vytvorenie podmienok na efektívnu a transparentnú činnosť súdnej rady jednak vybudovaním kvalitného odborného aparátu v rámci kancelárie súdnej rady, ako aj prijatím nových interných noriem.

„Vo vzťahu k plneniu Ústavou a príslušnými zákonmi vymedzených kompetencií súdnej rady som osobne uvítal, že pri ostatnej voľbe nových členov súdnej rady sa jej súčasťou stali sudcovia alebo sudkyne, ktoré v sudcovskom prostredí jasne artikulujú svoje názory, majúce odozvu v sudcovskom stave, s ktorými sa určitá, nie zanedbateľná časť sudcovského stavu zhoduje buď úplne, alebo v niektorých parciálnych aspektoch“, priblížil nový podpredseda súdnej rady.

Problémy a smerovanie súdnictva

Dodal, že rozličné názory členov súdnej rady na problémy a smerovanie súdnictva majú pozitívny obohacujúci vplyv na činnosť a rozhodovanie súdnej rady.

Funkcia podpredsedu Súdnej rady Slovenskej republiky sa uvoľnila po tom, ako sa jej s účinnosťou k 1. aprílu vzdal Miloš Kolek.

Dôvodom pre vzdanie sa funkcie bol fakt, že figuroval na zozname kandidátov na člena súdnej rady vo východoslovenskom volebnom obvode a aktuálna zákonná úprava mu neumožňovala zotrvať v pozícii podpredsedu súdnej rady a súčasne kandidáta na člena súdnej rady.

V aprílovej voľbe sa mu však napokon nepodarilo získať potrebný počet hlasov na obhájenie funkcie člena súdnej rady v ďalšom volebnom období.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján GandžalaJán MazákMiloš Kolek
Firmy a inštitúcie Súdna rada SR