Čínsky prezident Si Ťin-pching prvýkrát od invázie navštívi Rusko, podľa Kremľu podpíšu „dôležité bilaterálne dokumenty“

Putin, Si Ťin pching
Zľava: Čínsky prezident Si Ťin-pching a ruský prezident Vladimír Putin. Foto: SITA/AP

Čínsky líder Si Ťin-pching budúci týždeň na pozvanie ruského vodcu Vladimira Putina navštívi Rusko. Informuje o tom spravodajský portál CNN s odvolaním sa na vyhlásenie čínskeho ministerstva zahraničných vecí.

Štátna návšteva Ruska

Prezident Si Ťin-pching absolvuje od 20. do 22. marca na pozvanie prezidenta Ruskej federácie Vladimira Putina štátnu návštevu Ruska,“ uviedla v piatok hovorkyňa čínskeho rezortu zahraničia Chua Čchun-jing.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Bude to Siho prvá návšteva Ruska odkedy Putin vlani nariadil inváziu na Ukrajinu.

Kremeľ návštevu potvrdil s tým, že lídri budú diskutovať o „strategickej spolupráci“. „Počas rozhovorov sa bude diskutovať o aktuálnych otázkach ďalšieho rozvoja komplexných partnerských vzťahov a strategickej spolupráce medzi Ruskom a Čínou. Naplánovaná je aj výmena názorov v kontexte prehlbovania rusko-čínskej spolupráce na medzinárodnej scéne,“ priblížil Kremeľ s tým, že podpíšu „niekoľko dôležitých bilaterálnych dokumentov“.

Čína odmieta odsúdiť ruský útok

Návšteva prichádza v čase, keď sa Čína pokúša prezentovať ako neutrálny mierový vyjednávač v súvislosti s Ukrajinou, čo sa však v dôsledku silnejúceho partnerstva Pekingu s Moskvou na západe stretlo so skepsou.

Čína naďalej odmieta odsúdiť ruský útok na Ukrajinu a označiť ho za inváziu a miesto toho tvrdí, v súlade s kremeľským naratívom, že konflikt vyprovokovalo NATO. Poskytuje tiež Moskve diplomatickú podporu a rozširuje obchodné a vojenské väzby.

Západní predstavitelia zároveň vyjadrili obavy, že by Čína mohla zvažovať poskytnutie smrtiacej vojenskej pomoci Rusku, čo však Peking odmieta.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Chua Čchun-jingSi Ťin-pchingVladimir Putin
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy