Chrípka naďalej úraduje, lekári zaznamenali aj ďalšie úmrtia na ochorenie SARI

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nemocnica pacient
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 8. marca (WebNoviny.sk) – Lekári nahlásili tento týždeň 26 prípadov ťažkých akútnych respiračných ochorení (SARI). Desať prípadov bolo v Žilinskom kraji, sedem v Košickom, štyri v Trenčianskom, tri v Banskobystrickom a po jednom prípade v Nitrianskom a Prešovskom kraji. Iba dve osoby boli očkované.

Doposiaľ hlásených takmer 90 prípadov SARI

Z celkového počtu prípadov SARI hlásených v 10. týždni skončilo šesť prípadov úmrtím. Išlo o 51, 60 a 68-ročné ženy z Košického kraja, 69-ročnú ženu zo Žilinského kraja, 53-ročného muža z Trenčianskeho kraja a 59-ročnú ženu z Nitrianskeho kraja.

Doposiaľ bolo od začiatku chrípkovej sezóny 2018/2019 hlásených 86 prípadov SARI, z ktorých sa 30 skončilo úmrtím. Agentúru SITA o tom informoval hlavný hygienik Ján Mikas.

Pokles akútnych respiračných ochorení

Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia (ARO) klesla v tomto týždni v porovnaní s predchádzajúcim o 15,3 percenta. Lekári nahlásili 55 297 akútnych respiračných ochorení (ARO). Najvyššiu chorobnosť zaznamenali v Bratislavskom kraji, najnižšiu v Žilinskom kraji.

Najčastejšie postihli respiračné ochorenia deti do päť rokov. Komplikácie lekári zaznamenali u 1 204 osôb, čo predstavuje 2,2 percenta zo všetkých ARO. Medzi najčastejšie komplikácie patrili zápaly prínosových dutín (609), zápaly ucha (339) a zápaly pľúc (256).

Prerušenie vyučovania

Lekári tento týždeň nahlásili aj 6 903 chorých na chrípku a chrípke podobné ochorenia, čo predstavuje 12,5 percenta z celkového počtu hlásených ARO. V porovnaní s predchádzajúcim týždňom chorobnosť klesla o 35,5 percenta. Najvyššiu chorobnosť zaznamenali v Nitrianskom kraji, najnižšiu v Bratislavskom kraji. Na chrípku najviac ochoreli deti do päť rokov.

Vyučovanie počas tohto týždňa prerušili v 19 výchovno-vzdelávacích zariadeniach. Išlo o 13 materských škôl (šesť v Žilinskom kraji, po dve v Banskobystrickom, Košickom a Trnavskom kraji, jednu v Prešovskom kraji), šesť základných škôl (po tri v Košickom a Prešovskom kraji).

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať