Cez darknet obchodovali so slonovinou, jeden z dvojice už aj pozná svoj trest

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Neoprávnene kupovali spracovaný kel slona afrického slonie kly slonovina
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Polícia v piatok 8. apríla zadržala v Banskej Bystrici dve osoby, ktoré boli podozrivé z toho, že cez takzvaný „darknet“ neoprávnene kupovali spracovaný kel slona afrického. Ten mali podľa polícia ponúkať na predaj prostredníctvom inzertných internetových stránok.

Už v nedeľu 10. apríla tohto roku Okresný súd Banská Bystrica uložil Jakubovi S. trest odňatia slobody na jeden rok s podmienečným odložením výkonu trestu po dobu dvoch rokov a trest prepadnutia veci, ktorý je právoplatný. Informovala o tom hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

Podľa medzinárodných a vnútroštátnych právnych predpisov je nadobudnutie, držba, aj obchodovanie so slonovinou bez povolení vydaných Ministerstvom životného prostredia SR zakázané. Zákaz sa podľa posledných novelizačných nariadení Európskej únie vzťahuje na všetky druhy slonoviny.

V prípade porušenia medzinárodných právnych predpisov môže byť v závislosti od hodnoty exempláru takéto konanie posudzované ako trestný čin porušovania ochrany rastlín a živočíchov. V tomto prípade bola spoločenská hodnota určená Štátnou ochranou prírody Slovenskej republiky vyčíslená na 60-tisíc eur.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Denisa Bárdyová
Firmy a inštitúcie Európska úniaMŽP Ministerstvo životného prostredia SRPrezídium policajného zboru SR