Video odhaľuje, ako bude vyzerať Sagrada Familia v roku 2026

Sagrada Familia
www.redbubble.com

Nedokončená dominanta Barcelony sa blíži k svojej finálnej verzii. Architekti nedávno potvrdili, že na 100. výročie úmrtia jej architekta Antonia Gaudího sa nad metropolou bude týčiť hotová stavba s 18 vežami.

Ikonická stavba Barcelony, nad ktorou sa už roky týčia žeriavy, sa postupne blíži do svojej finálnej podoby. Monumentálna rímskokatolícka bazilika Sagrada Familia by mala byť dokončená v roku 2026, kedy si svet zároveň pripomenie 100. výročie smrti jej architekta Antonia Gaudího.

„Ak budeme pokračovať takým tempom, ako teraz, určite to stihneme,“ uviedol hlavný architekt projektu Jordi Fauli. Spolu s organizáciou Sagrada Familia Foundation nedávno zverejnili aj video s 3D vizualizáciou, ktoré ukazuje, aká stavba sa o 13 rokov bude týčiť nad katalánskou metropolou.

Barcelona
Parc Güell ponúka okrem výhľadu na dominanty mesta aj romantické lavičky, na ktorých sa fotia prevažne mladé páriky. Petra Bačová

Základný kameň baziliky, ktorá sa ešte pred svojím dokončením stala dominantou mesta, položil Gaudí v roku 1882. Projekt bol financovaný zo súkromných zdrojov a práce boli často prerušované. Architekt, z ktorého sa stal aj hlavný vedúci prác, musel často hľadať financie na pokračovanie v stavbe. Na bazilike, do ktorej sa postupne presťahoval, pracoval posledných 15 rokov svojho života až do dňa, kedy ho počas prechádzaní cez ulicu neďaleko stavby nezrazil trolejbus. Následkom zranení Gaudí v júni 1926 podľahol.

Dnes je stavba na 65% dokončená a nové techniky práce podstatne urýchľujú celý proces. Hlavná fasáda i veže by mali byť hotové do roku 2026, na dekoráciách sa možno bude pracovať i po tomto termíne. Stavba je od roku 1992 financovaná verejne. Aj napriek tomu, že nie je dokončená, ju ročne navštívia tri milióny turistov. Peniaze vyzbierané na vstupenkách sa dokážu postarať takmer o celých 25 miliónov eur, ktoré sú ročne potrebné na stavbu.

Kritici varujú, že konečný dizajn baziliky bude mať málo spoločné s tým, ktorý navrhol Gaudí. Dôvodom je skutočnosť, že originálne plány boli počas občianskej vojny v Španielsku zničené, a tak sú nové plány plné odhadov. Neprajníci kritizujú aj použitie lacnejšieho moderného materiálu na stavbu.

Bazilika bude mať po dokončení 18 veží. Centrálna sa bude šplhať do výšky 159 metrov a nebude v nej chýbať výťah, ktorý turistov vyvezie na vrchol.

„Môj klient sa nikam neponáhľa,“ uviedol svojho času Gaudí narážajúc na Boha. Hoci architekt predpovedal, že stavba Sagrady Familie bude trvať dve storočia, zdá sa, že napokon bude hotová už po 144 rokoch.

www.telegraph.co.uk

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom