Turistická sezóna sa pomaly začína: Týchto 5 rád by ste pred výletom do hôr mali mať na pamäti

Gone walk between Augstmatthorn and Harder near Interlaken, Bernese Oberland, Switzerland
Foto: ilustračné, Getty Images

Turistika v horách si vyžaduje správne plánovanie, výber vhodnej výbavy a predovšetkým dobrú prípravu na zvládanie nepredvídaných situácií. Týmito radami by ste sa pred výletom hôr mali riadiť:

1. Výber vhodnej trasy

Vyberte si takú trasu, ktorú fyzicky zvládnete. Začiatočníci by mali začať s ľahkými výstupmi a prispôsobiť tempo svojej kondícii. Pri dĺžke trasy je však potrebné vziať do úvahy nielen vzdialenosť, ale aj počet výškových metrov. Vysoké prevýšenie vás pri vzostupe môže veľmi rýchlo vyčerpať.

Súčasťou plánovania je tiež sledovanie predpovede počasia a zistenie aktuálnych informácií o stave turistických chodníkov – napríklad v miestnej turistickej informačnej kancelárii.

2. Silnejší sa prispôsobia slabšiemu

Ak sa do hôr chystáte ísť s rodinou či s priateľmi, platí základné pravidlo: Tempo vždy udáva fyzicky najslabší člen skupiny. Je dôležité, aby všetci členovia mali spoločný motív a predišlo sa tak prípadným nepríjemnostiam.

Ak sa v skupine nachádzajú menšie deti alebo starší ľudia, malo by ísť skôr o zábavu a relax než o dosahovanie športových výkonov.

Big group of people success mountain top
Foto: ilustračné, Getty Images

3. Správna obuv je základ

Alfou a omegou je výber vhodných turistických topánok. Malo by ísť o členkovú obuv s pevnou protišmykovou podrážkou. Bežná vychádzková obuv či tenisky na beh vám neposkytnú dostatočnú oporu a v horách tak riskujete zbytočné zranenia.

4. Občerstvenie vždy poruke

Priemerná túra vrátane výstupu a zostupu trvá štyri až šesť hodín. Aby ste sa vyhli hypoglykémii, mali by ste piť a jesť v dostatočnom časovom predstihu, ideálne vždy predtým, ako sa u vás prejaví hlad a smäd.

Predtým, než vyrazíte by ste si mali dopriať výdatné raňajky a počas túry aspoň každé dve hodiny niečo malé zjesť a každú hodinu si urobiť malú prestávku na pitie.

Lake landscape with big backpack and trekking boots
Foto: ilustračné, Getty Images

5. Príprava na núdzové situácie

Vyčerpanie, dezorientácia, pády – ak sa počas horskej túry dostanete do problémov, treba zachovať pokoj, oddýchnuť si, prípade poprosiť o pomoc okoloidúcich turistov. V prípade núdze volajte na celoeurópsky platné núdzové číslo 112.

Aby sa predišlo nebezpečným situáciám, je nutné dodržať všetky štyri predchádzajúce body a pri pocite vyčerpania či únavy sa radšej vrátiť späť.

Zdroj: geo.de

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom