Slovenské hotely a penzióny sa tešia z nárastu počtu domácich turistov, najmenší záujem bol o návštevu Nitrianskeho kraja

Nitra
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Služby ubytovania v rámci cestovného ruchu na Slovensku využilo v máji 395-tisíc hostí. V medziročnom porovnaní mali hotely, penzióny a iné ubytovacie zariadenia 3,3-násobný nárast počtu návštevníkov. Bolo to stále o takmer 30 % menej ako v rovnakom období pred pandémiou.

Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach 978-tisíc nocí, priemerná doba pobytu bola 2,5 noci. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

Najnavštevovanejší Bratislavský kraj

Celková návštevnosť medziročne rástla vo všetkých krajoch, a to 2,7 až 4,5-násobne. Najvyšší počet hostí navštívilo Bratislavský kraj, a to 100-tisíc osôb, a v medziročnom porovnaní dosiahol tento región aj najvyšší až 4,5-násobný rast návštevnosti.

Napriek rýchlemu návratu návštevnosti chýbala hotelom, penziónom a iným ubytovacím zariadeniam ešte tretina návštevníkov, aby sa vyrovnali počtom z predpandemického roku 2019.

Nitriansky kraj až tak nelákal

Väčšinu ubytovaných až dve tretiny tvorili domáci hostia, teda 270-tisíc osôb. Celkovo ich počet vzrástol medziročne 2,6-násobne a dotiahol sa na hodnoty z rokov 2017 a 2018. Do počtov turisticky silného a úspešného roku 2019 však stále podľa úradu chýbala ešte necelá pätina domácej klientely.

Slováci najčastejšie dovolenkovali v Žilinskom, Prešovskom a Banskobystrickom kraji, najmenej vyhľadávali Nitriansky kraj.

Cudzinci prevýšili domáce návštevy

Súčasne sa v máji na Slovensku ubytovalo 125-tisíc cudzincov. Ich počet sa medziročne zniekoľkonásobil, čo však súvislo s takmer nulovou návštevnosťou cudzincov v lockdownovom roku 2021. Aktuálny májový počet zahraničných hostí dosahoval približne 56 % hodnôt spred pandémie.

Takmer každý druhý návštevník spoza hraníc sa ubytoval v Bratislavskom kraji, kde počty cudzincov prevýšili domácu návštevnosť. Ďalej si cudzinci vyberali Žilinský, Trnavský a Prešovský kraj. Najmenej cudzincov navštívilo Trenčiansky kraj.

Ubytovaných viac ako milión turistov

V súhrne za päť mesiacov roka 2022 sa ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 1,4 milióna návštevníkov. V porovnaní s rovnakým obdobím pred pandémiou v roku 2019 ide o dve tretiny návštevnosti. Služby ubytovania využilo 431-tisíc cudzincov, v roku 2019 ich bolo dvojnásobne viac, teda 850-tisíc.

Pri domácich návštevníkoch bol pokles návštevnosti o 28 % oproti roku 2019. Od začiatku tohto roka tak využilo služby ubytovania viac ako 1 milión domácich hostí. Všetci návštevníci strávili v ubytovacích zariadeniach od januára do mája spolu 3,8 milióna nocí, v roku 2019 to bolo 6 miliónov nocľahov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Štatistický úrad SR