Pre darček z dovolenky sa môžete dostať do poriadnej šlamastiky, vyvarujte sa kúpe suvenírov z chránených zvierat či rastlín

Tradičná čínska medicína. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Finančná správa SR upozorňuje cestujúcich, aby boli obozretní, čo si balia do batožiny pri návrate domov z dovolenky. Bez platných povolení nie je možné doviezť si napríklad koraly, výrobky z morských korytnačiek, kožené výrobky z chránených druhov zvierat, tradičnú čínsku medicínu, ktorá môže obsahovať časti tiel ohrozených druhov živočíchov a rastlín, šperky a iné predmety zo slonoviny, či výrobky z iných častí tiel slonov. Finančná správa o tom informovala v tlačovej správe.

Zakázané suveníry

Najmä počas dovolenkovej sezóny eviduje finančná správa prípady dovozu suvenírov, ktoré sú vyrobené z ohrozených druhov rastlín i živočíchov.

„Naši príslušníci sa stretávajú v batožine cestujúcich s koralmi, výrobkami z krokodílej či hadej kože alebo s tradičnou čínskou medicínou,“ uviedla hovorkyňa finančnej správy Martina Rybanská.

Hrozí pokuta či pobyt za mrežami

Potrebné je podľa nej myslieť na to, že darčeky z prímorských exotických krajín môžu byť vyrobené z chránených druhov.

Tie podliehajú Dohovoru o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín (CITES) a viac ako 37-tisíc je pod dohľadom príslušných orgánov a obchod s takmer 1 100 druhmi je úplne zakázaný.

Podľa toho, či príslušníci finančnej správy prečin vyhodnotia ako colný priestupok alebo colný delikt, určia aj výšku sankcie. Za colný priestupok možno podľa závažnosti porušenia colných predpisov uložiť pokutu do výšky 3 319,39 eura.

Za závažné porušenie predpisov hrozí aj trestné stíhanie s možnosťou uloženia trestu odňatia slobody až na 8 rokov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martina Rybanská
Firmy a inštitúcie Finančná správa SR