Opatrenia na rozvoj turizmu treba prehodnotiť a značne zlepšiť, vyzýva Zväz cestovného ruchu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hotel reception with bell
Foto: ilustračné, Getty images

Profesijné združenia a zamestnávatelia vo Zväze cestovného ruchu SR (ZCR) vyzývajú vládu a jednotlivé rezorty na prehodnotenie a výrazné zlepšenie opatrení v prospech rozvoja turizmu. A to najmä v oblasti vzdelávania, trhu práce, ochrany životného prostredia a podmienok podnikania.

„Pri dobrom nastavení pravidiel štátu, samospráv a zodpovednom prístupe prevádzok cestovného ruchu dokáže tento sektor zvýšiť svoj prínos pre krajinu a súčasne nespôsobovať ekologickú záťaž, či iné negatívne prejavy,“ informoval v utorok prezident ZCR Marek Harbuľák.

Priestor na odbornú diskusiu

Pre dosiahnutie týchto cieľov je podľa neho nevyhnutné, aby vláda vytvárala priestor na odbornú diskusiu všetkých zainteresovaných strán pri tvorbe podmienok a legislatívy, tak pre podnikateľov, ako aj pre samotných turistov.

Hlavným mottom tohtoročného Svetového dňa cestovného ruchu, ktorý pripadá na 27. septembra, je prehodnotenie ako spraviť toto odvetvie udržateľným, inkluzívnym a odolným.

„Cestovný ruch bol pred pandémiou najrýchlejšie rastúcim sektorom. V roku 2019 bolo v odvetví cestovného ruchu na Slovensku spolu takmer 185 tisíc pracovných miest, z toho 84,2 % tvorili pracovné miesta zamestnancov a 15,8 % podnikateľov. Domáci a zahraniční návštevníci minuli pred pandémiou na Slovensku viac ako 4,7 miliardy eur,“ uviedol Harbuľák.

Ako upozornil, pandémia spôsobila výrazný pokles príjmov a odliv zamestnancov z prevádzok, pričom ich nedostatok v sektore pretrváva aj naďalej napriek uvoľneniu opatrení.

Najviac príležitostí pre mladých

Cestovný ruch na Slovensku, tak ako vo väčšine krajín sveta, podľa ZCR stavia na prírodnom, kultúrnom a historickom dedičstve.

Výhodou v oblasti zamestnanosti je to, že dáva pracovné príležitosti ľuďom s rôznou úrovňou kvalifikácie, pričom v tomto sektore pracuje viac žien ako mužov a svoje prvé pracovné návyky a skúsenosti tu získava najviac mladých ľudí.

Svetový deň cestovného ruchu si v odvetví pripomínajú každý rok 27. septembra od roku 1980. Tento deň symbolizuje výročie založenia Svetovej organizácie turizmu – agentúry Organizácie spojených národov, známej pod označením UNWTO, so sídlom v Madride.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marek Harbuľák