Hotely a penzióny ubytovali v júli viac ako šesťstotisíc hostí, návštevnosť medziročne stúpla o zhruba štyri percentá

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať

Ubytovacie zariadenia cestovného ruchu na Slovensku navštívilo v júli tohto roka vyše 609-tisíc hostí. Medziročne dosiahla návštevnosť počas prvého prázdninového mesiaca rast o 4,1 %, ale v porovnaní s predcovidovým júlom 2019 stále chýbalo v hoteloch, penziónoch a iných ubytovacích prevádzkach 100-tisíc osôb, teda šestina celkovej návštevnosti.

Aktuálne hodnoty boli približne na úrovni júla 2018. Hostia strávili v zariadeniach cestovného ruchu viac ako 1,8 milióna nocí, priemerná dĺžka pobytu v júli boli tri noci. Štatistický úrad SR o tom informoval v pondelok v tlačovej správe.

Pokles domácich turistov

Aj keď domáci návštevníci tvorili na celkovej návštevnosti v júli dvojtretinový podiel a v hoteloch a penziónoch ich bolo ubytovaných 391-tisíc, v medziročnom porovnaní išlo o 20-percentný pokles.

Minulý rok bol rekordným v domácej návštevnosti. Pre opatrnosť v cestovaní, a tiež prísnym opatreniam proti pandémii COVID-19 v jednotlivých krajinách trávili Slováci dovolenku hlavne na Slovensku.

Práve zlepšujúca sa pandemická situácia a postupné uvoľňovanie bezpečnostných opatrení ovplyvnili cestovateľské správanie nielen domáceho obyvateľstva.

Najväčší pokles domácich hostí, a to až na úrovni 28 %, zaznamenali Žilinský a Prešovský kraj. Ich počet medziročne rástol iba v Bratislavskom kraji. V porovnaní s júlom 2019 mali viac domácej klientely iba v Trnavskom a Žilinskom kraji.

Najviac Slovákov dovolenkovalo v júli aj napriek výraznému medziročnému poklesu v Žilinskom (97-tisíc) a Prešovskom kraji (74-tisíc).

Návrat zahraničnej klientely

Pomalý návrat zahraničnej klientely do slovenských hotelov a penziónov počas letnej sezóny pokračoval aj v júli tohto roka. Ubytovacie služby využilo v siedmom mesiaci roka 218-tisíc zahraničných návštevníkov, ide o najvyšší počet od začiatku pandémie COVID-19.

Zahraničná návštevnosť medziročne vzrástla dvojnásobne a do hodnôt spred pandémie chýbala už len štvrtina. Najviac (81-tisíc) cudzincov navštívilo opäť Bratislavský kraj. Nasledoval Žilinský kraj (42-tisíc) a Prešovský kraj (35-tisíc), najmenej cudzincov navštívilo Trenčiansky kraj.

V súhrne za sedem mesiacov roka 2022 sa ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu vyše 2,5 milióna návštevníkov, medziročne to bolo viac takmer o 125 %.

V porovnaní s rovnakým obdobím pred pandémiou v roku 2019 chýbala necelá tretina návštevníkov. Služby ubytovania využilo od januára do júla 807-tisíc cudzincov, v roku 2019 ich bolo o 40 % viac, teda 1,4 milióna.

Pri domácich návštevníkoch poklesla návštevnosť v porovnaní s rokom 2019 už len o pätinu, od začiatku roka využilo služby ubytovania 1,7 milióna domácich hostí. Hostia spolu strávili v ubytovacích zariadeniach takmer 7 miliónov nocí, v roku 2019 to bolo 10 miliónov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ŠÚ Štatistický úrad SR