Na Lomnickom štíte sú najvyššie položené ľadové sochy na Slovensku (video+foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
VYSOKÉ TATRY: Tatry Ice Master 2023
Ľadový sochár z Nemecka pri vyrezávaní exhibičnej sochy na Lomnickom štíte pred oficiálnym začiatkom 9. ročníka medzinárodných majstrovstiev v stavaní ľadových sôch Tatry Ice Master na Hrebienku. Vysoké Tatry, 20. január 2023. Foto: SITA/Mária Frisová.

Na Lomnickom štíte sa od piatku nachádzajú najvyššie položené ľadové sochy na Slovensku. Ide o postavy dvoch vyjúcich vlkov ako symbol divokej tatranskej prírody. Vysekali ich tam umelci z Nemecka pred oficiálnym začiatkom medzinárodných majstrovstiev ľadových sochárov s názvom Tatry Ice Master.

Tímy z desiatich krajín sveta

Ich hlavný program sa po dvojročnej pauze v súvislosti s pandémiou uskutoční počas víkendu na Hrebienku. Zúčastnia sa na nich tímy z desiatich krajín sveta vrátane slovenského.

Práve vyrezávaním exhibičnej sochy na Lomnickom štíte zvyknú odštartovať spomínané majstrovstvá. Zvyčajne dielo vytvárajú ľadoví sochári spomedzi súťažiacich z krajiny, ktorá je od Slovenska vzdialená najďalej. V tomto roku to mali byť umelci z Mongolska.

„Na ceste z Talianska v Alpách zapadli a meškajú už viac ako 24 hodín. Preto sa nástrojov chytili Nemci,“ vysvetlil dnes pre médiá riaditeľ podujatia Lukáš Brodanský.

35 unikátnych ľadových sôch

Ľadoví sochári budú v sobotu a nedeľu tvoriť na Hrebienku v nadmorskej výške 1 285 metrov. V tomto roku sa prihlásilo dvadsať tímov, organizátori vybrali desiatich. Okrem spomínaného Nemecka, Mongolska a domácich, tam má zastúpenie Česko, Holandsko, Litva, Fínsko, Veľká Británia, Maďarsko aj Poľsko.

VYSOKÉ TATRY: Tatry Ice Master 2023
Ľadové sochy dvoch vyjúcich vlkov na Lomnickom štíte ako symbol tatranskej prírody, ktoré vytvorili ľadoví sochári z Nemecka pred oficiálnym začiatkom 9. ročníka medzinárodných majstrovstiev v stavaní ľadových sôch Tatry Ice Master na Hrebienku. Vysoké Tatry, 20. január 2023. Foto: SITA/Mária Frisová.

Autori budú mať k dispozícii 50 ton ľadu. Dokopy by mali vytvoriť 35 unikátnych ľadových sôch. Témami tohtoročných medzinárodných majstrovstiev sú žena ako symbol života a sci-fi obraz sveta v budúcnosti. „Každý deň vytvoria desať súťažných sôch a na záver ešte 15 exhibičných,“ dodal Brodanský.

Jednu časť sôch budú ľadoví rezbári vytvárať v priestore popri budove lanovky a prvé týždne budú od zotmenia nasvietené. Ďalšie budú umiestnené v druhej kupole vedľa Tatranského ľadového dómu. Tie bude môcť verejnosť navštíviť až do skončenia zimnej sezóny, teda do konca apríla 2023.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Lukáš Brodanský