Na Lomnickom štíte sú najvyššie položené ľadové sochy na Slovensku (video+foto)

VYSOKÉ TATRY: Tatry Ice Master 2023
Ľadový sochár z Nemecka pri vyrezávaní exhibičnej sochy na Lomnickom štíte pred oficiálnym začiatkom 9. ročníka medzinárodných majstrovstiev v stavaní ľadových sôch Tatry Ice Master na Hrebienku. Vysoké Tatry, 20. január 2023. Foto: SITA/Mária Frisová.

Na Lomnickom štíte sa od piatku nachádzajú najvyššie položené ľadové sochy na Slovensku. Ide o postavy dvoch vyjúcich vlkov ako symbol divokej tatranskej prírody. Vysekali ich tam umelci z Nemecka pred oficiálnym začiatkom medzinárodných majstrovstiev ľadových sochárov s názvom Tatry Ice Master.

Tímy z desiatich krajín sveta

Ich hlavný program sa po dvojročnej pauze v súvislosti s pandémiou uskutoční počas víkendu na Hrebienku. Zúčastnia sa na nich tímy z desiatich krajín sveta vrátane slovenského.

Práve vyrezávaním exhibičnej sochy na Lomnickom štíte zvyknú odštartovať spomínané majstrovstvá. Zvyčajne dielo vytvárajú ľadoví sochári spomedzi súťažiacich z krajiny, ktorá je od Slovenska vzdialená najďalej. V tomto roku to mali byť umelci z Mongolska.

„Na ceste z Talianska v Alpách zapadli a meškajú už viac ako 24 hodín. Preto sa nástrojov chytili Nemci,“ vysvetlil dnes pre médiá riaditeľ podujatia Lukáš Brodanský.

35 unikátnych ľadových sôch

Ľadoví sochári budú v sobotu a nedeľu tvoriť na Hrebienku v nadmorskej výške 1 285 metrov. V tomto roku sa prihlásilo dvadsať tímov, organizátori vybrali desiatich. Okrem spomínaného Nemecka, Mongolska a domácich, tam má zastúpenie Česko, Holandsko, Litva, Fínsko, Veľká Británia, Maďarsko aj Poľsko.

VYSOKÉ TATRY: Tatry Ice Master 2023
Ľadové sochy dvoch vyjúcich vlkov na Lomnickom štíte ako symbol tatranskej prírody, ktoré vytvorili ľadoví sochári z Nemecka pred oficiálnym začiatkom 9. ročníka medzinárodných majstrovstiev v stavaní ľadových sôch Tatry Ice Master na Hrebienku. Vysoké Tatry, 20. január 2023. Foto: SITA/Mária Frisová.

Autori budú mať k dispozícii 50 ton ľadu. Dokopy by mali vytvoriť 35 unikátnych ľadových sôch. Témami tohtoročných medzinárodných majstrovstiev sú žena ako symbol života a sci-fi obraz sveta v budúcnosti. „Každý deň vytvoria desať súťažných sôch a na záver ešte 15 exhibičných,“ dodal Brodanský.

Jednu časť sôch budú ľadoví rezbári vytvárať v priestore popri budove lanovky a prvé týždne budú od zotmenia nasvietené. Ďalšie budú umiestnené v druhej kupole vedľa Tatranského ľadového dómu. Tie bude môcť verejnosť navštíviť až do skončenia zimnej sezóny, teda do konca apríla 2023.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lukáš Brodanský