Letné olympijské hry 2024 vo Francúzsku oživia 1 000 ročnú tradíciu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Letné olympijské hry 2024 vo Francúzsku oživia 1 000 ročnú tradíciu
Ilustračné foto: www.gettyimages.com

Letné olympijské hry 2024 vo Francúzsku prinesú nielen moderné športové udalosti, ale pozornosť sa obracia aj na historickú tradíciu, ktorú sa táto krajina chystá oživiť. Umelecké súťaže, ktoré sa popri atletických disciplínach v Grécku konali takmer 1000 rokov, budú spestrením aj tohtoročnej významnej udalosti.  

Francúzsko sa chystá hostiť letné olympijské hry 2024, ale vedeli ste, že v krajine sa konajú aj iné zaujímavé olympijské hry, a to umelecké? Historické korene olympijských hier siahajú hlboko do starovekého Grécka, kde sa konali takmer 1000 rokov a zahŕňali nielen atletické súťaže, ale aj umelecké disciplíny. Táto starodávna tradícia teraz inšpiruje novú kultúrnu olympiádu vo Francúzsku, ktorá sa koná popri nadchádzajúcich olympijských hrách v Paríži v roku 2024.

Bežecké podujatie v Louvri: Kultúrna olympiáda v plnom prúde

Toto zaujímavé prepojenie umenia a športu ste si mali možnosť zažiť už počas príprav na olympijské hry 2024, kedy sa konalo unikátne bežecké podujatie nazvané „Courez au Louvre“. Tento tréningový kurz v múzeu Louvre sľuboval nezvyčajné spojenie „inšpirácie“ a „potenia“. Išlo o beh po prázdnych galériách a múzeách, ktoré sú inak preplnené turistami. Táto aktivita je len jednou z viac ako 1000 podujatí, ktoré prebiehajú v rámci kultúrnej olympiády po celom Francúzsku až do konca septembra.

Spojenie umenia a športu

Historické prepojenie medzi športom a umením je zreteľné aj v špeciálnej výstave Louvru s názvom „Olympism: Modern Invention, Ancient Legacy“, ktorá spája olympijské hry z roku 2024 so starovekým Gréckom. Olympijské hry, ktoré sa konali od roku 776 pred Kristom do roku 393 pred Kristom, oslavovali dokonalosť tela aj intelektu. Atléti súťažili nahí, natretí olivovým olejom, a víťazi poverovali básnikov ako Pindar, aby napísali ich víťazné ódy.

Moderné oživenie umeleckých súťaží

Francúzsko, ktoré hralo kľúčovú rolu pri modernom oživení olympijských hier, teraz v Paríži 2024 predstavuje bohatú sériu kultúrnych podujatí. Medzi ne patria módne prehliadky, divadelné predstavenia, gastronomické udalosti a tanečné večery. Napríklad „Waiter’s Race“ pretekalo 200 parížskych čašníkov, ktorí museli niesť na podnose croissant, kávu a pohár vody po 1,9 km dlhej trase.

Veľkým zástancom rozšírenia podujatia o umelecké disciplíny bol aj Pierre de Coubertin, zakladateľ Medzinárodného olympijského výboru. V roku 1912 presadil, aby umelecké disciplíny, ako maľba, sochárstvo, literatúra a architektúra, boli súčasťou olympijských hier. Na parížskych hrách v roku 1924 sa uskutočnil tzv. päťboj múz, kde boli tieto disciplíny oficiálnymi súťažami s medailami.

Kultúrna olympiáda v Paríži 2024 predstavuje očarujúce oživenie tejto tradície. Okrem športových podujatí zahŕňa aj širokú škálu kultúrnych aktivít, ktoré propagujú francúzsku kultúru. Mnohé z týchto podujatí sú pre verejnosť bezplatné alebo prístupné za mierny poplatok.

Otvárací olympijský ceremoniál sa koná 26. júla a podľa organizátorov sa máme na čo tešiť.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať