Do Vysokých Tatier sa začínajú vracať zahraniční turisti, Slováci sa naopak toto leto radšej rozpŕchli k moru

Foto: ilustračné, ttps://www.gettyimages.com

Do regiónu Vysokých Tatier sa po dvoch rokoch pandémie postupne vracajú nielen poľskí, českí a maďarskí klienti, ale aj Izraelci či turisti z Pobaltia. Počuť je aj britskú angličtinu.

Obavy z vojny na Ukrajine

Prvé týždne letnej turistickej sezóny takto zhodnotila pre agentúru SITA výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Región Vysoké Tatry Lucia Blašková.

Naďalej však evidujú, že západoeurópski klienti sa pre vojnu tejto časti Európy obávajú, hoci aj toto povedomie sa podľa jej slov zlepšilo.

Prvá polovica júla v tomto roku zatiaľ podľa Blaškovej preukázala nárast zahraničnej klientely. Zároveň však pripomenula, že vlani v tomto čase bol príchod pre cudzinca na Slovensko pre protipandemické opatrenia veľmi komplikovaný.

Slováci uprednostnili more

„Neuzatvárame to ešte štatisticky, ale je pravdepodobné, že tohtoročný júl bude slabším mesiacom. Hotely nie sú počas júla vypredané, ak, tak zvyčajne počas víkendov. Z niektorých reštaurácií máme informácie, že zatiaľ dosahujú približne 75 percent minuloročných tržieb,“ bilancovala.

Viditeľne ubudlo aj jednodňových klientov. „Zdá sa, že Slováci sa po obavách z cestovania za minulé i predminulé leto rozbehli v júli k moru,“ skonštatovala Blašková.

Zdražovanie v Tatrách

Podľa jej slov je však pre Vysoké Tatry v lete vždy silnejší mesiac august, keď je počasie už stabilnejšie a tiež menšie riziko búrok. Otázne je podľa nej aj to, čo urobí s cestovaním inflácia.

„Služby vo Vysokých Tatrách nezdraželi v priemere o viac ako desať percent, primerane celkovému vývoju a ekonomickej situácii. Dôležité je pripomenúť, že slovenskí turisti majú stále možnosť využívania rekreačných poukazov pre dovolenku doma, čo im v značnej miere prinesie úsporu,“ dodala.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lucia Blašková
Firmy a inštitúcie Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Vysoké Tatry