Čepček sa považuje za koaličného poslanca. Označenie „mentálny kripel“ ho prekvapilo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
A epaek titul.jpg
Poslanec OĽaNO Martin Čepček Foto: Facebook Martina Čepčeka

Poslanec OĽaNO Martin Čepček znovu otvára debatu o potratoch predložením zákona na ich sprísnenie. Objavili sa tiež úvahy, či ho nepotrestať vyhodením z klubu najsilnejšieho vládneho hnutia a či je vôbec súčasťou zoskupenia 95 poslancov, ktorí podporujú vládu Igora Matoviča (OĽaNO).

Čepčekov návrh zákona by mal byť súčasťou marcovej schôdze parlamentu. Dovtedy sa bude ešte poslancom zaoberať jeho materský klub. Politológ Tomáš Koziak predpokladá, že v koalícii bude na marcovej schôdzi „horúco“.

Naposledy snemovňa vlani v októbri hlasovala o zákone z dielne poslankyne Anny Záborskej z klubu OĽaNO, ktorý zavádzal sociálne opatrenia s cieľom odradiť ženy od interrupcií. Zákon napokon neprešiel o jeden hlas.

V OĽaNO sa budú s Čepčekom rozprávať

Predseda poslaneckého klubu Michal Šipoš neodpovedal priamo na otázku, či Čepček porušil koaličnú zmluvu pri predložení svojho návrhu. Rovnako nereagoval na možnosť vylúčenia Čepčeka z klubu OĽaNO.

„Budeme sa o tom rozprávať s pánom Čepčekom na poslaneckom klube. Momentálne je PN,“ povedal portálu Webnoviny.sk Šipoš.

Čepček nie vždy hlasuje jednotne s koalíciou. Nepodporil zmenu ústavy, ktorá súvisela s reformou justície alebo ústavný zákon o bezpečnosti štátu, vďaka ktorému môže vláda opakovane predlžovať núdzový stav. Poslanec svoj postoj zdôvodňoval nedostatočnou kvalitou zákonov.

Kým je v klube, je vládnym poslancom

Predsedníčka zdravotníckeho výboru parlamentu Jana Bittó Cigániková (SaS) považuje Čepčeka stále za koaličného poslanca. Tvrdí, že poslanca musí riešiť OĽaNO. „Kým je v klube OĽaNO, tak je pre mňa koaličným poslancom,“ povedala s tým, že ona si veľmi dáva pozor, aké záväzky podpíše a potom ich dodržiava.

Podľa poslankyne Čepček nemal problém zaviazať sa k programovému vyhláseniu vlády a podpísať koaličnú dohodu, ale porušuje ju.

„Čiže je to pre mňa koaličný partner, ktorý si neváži dohody s vlastnými partnermi a bez mihnutia oka ich porušuje. Je to človek netolerantný k vlastným partnerom a okrem toho evidentne aj k ženám,“ usúdila Bittó Cigániková.

Dodržiavam, čo som podpísal, hovorí Čepček

Poslanec Čepček Webnovinám povedal, že koaličnú zmluvu podpísal v dobrej viere a striktne ju dodržiava.

„Áno, považujem sa za koaličného poslanca, ktorý háji záujmy obyčajných ľudí, aj tých najmenších a bezbranných, ktorí nemajú hlas a nevedia sa ešte brániť sami. Je koaličným poslancom ten, kto koaličnú zmluvu nepodpísal? Je koaličnou poslankyňou tá, ktorá nehlasovala za programové vyhlásenie tejto vládnej koalície?“ spýtal sa poslanec.

Práve Bittó Cigániková bola poslankyňou, ktorá nehlasovala za vládny program. Prekážalo jej rušenie systému viacerých zdravotných poisťovní.

Jana Cigániková
Poslankyňa parlamentu za stranu SaS Jana Bittó Cigániková. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Čepček sa spýtal, prečo by ho mali vylúčiť z poslaneckého klubu. Tvrdí, že postupoval striktne podľa ustanovení koaličnej zmluvy pre predkladanie zákona zvyšujúceho ochranu života.

„Neurobil som tlačovú správu, že v organizovanej skupine potopím sociálny návrh kolegyne z klubu, nedostal som žiadne neoprávnené štátne dotácie… Ako teda škodím klubu? Ak progresívne krídlo nesúhlasí so záchranou vyše 6-tisíc zdravých detí ročne, nikto im nebráni jednoducho hlasovať proti tomuto návrhu,“ uviedol poslanec s tým, že nechápe, prečo je toľko kriku.

Ako sa majú sprísňovať potraty?

Podľa Čepčekovho návrhu potraty budú dovolené len vtedy, ak nie je možné inak zachrániť život matky alebo zabrániť trvalému a vážnemu poškodeniu jej zdravia. Ďalšou možnosťou je diagnostikovanie ťažkého poškodenia zdravia nenarodeného dieťaťa a tehotenstvo zároveň nepresiahlo 24 týždňov.

Posledná možnosť ísť na interrupciu by mala žena vtedy, ak by otehotnela následkom spáchania trestného činu a jej tehotenstvo nepresiahne 12 týždňov. Dôvody na interrupciu majú potvrdiť dve nezávislé správy lekárov z odboru gynekológia a pôrodníctvo.

Čepčekov návrh zhodnotila Bittó Cigániková ako oveľa tvrdší v porovnaní so zákonom o interrupciách, ktorý vlani predložila poslankyňa Záborská. Bittó Cigániková zdôraznila, že urobí všetko pre to, aby sprísnenie interrupcií v parlamente neprešlo.

Ostré slová o kolegovi z klubu

Poslanec Juraj Krúpa (OĽaNO) reagoval na opätovné predloženie interrupčnej novely označením Čepčeka za „mentálneho kripla“.

„Priznám sa, že ma ten ,mentálny kripel´ prekvapil. Pikantné totiž je, že prišiel práve od ,kolegu´, ktorý v auguste podal sólozákon poza chrbát koaličnej rady i klubu, čím on nespochybniteľne porušil koaličnú zmluvu. Ja som koaličnú zmluvu neporušil ani vtedy, ani teraz,“ povedal Čepček.

Podľa neho sa v priamom prenose dalo spoznať, ako si Krúpa predstavuje „tzv. demokraciu a tzv. slobodu slova“.

Cepcek krajci dva.jpg
Zľava: Minister zdravotníctva Marek Krajčí a poslanec OĽaNO Martin Čepček. Foto: Facebook Martina Čepčeka

Matovič videl  rezervu

Premiér Igor Matovič vlani nevidel tragicky, že by Čepček odišiel od vládnej koalície. „Keď sa odtrhne, sa odtrhne, nikoho nebudem presviedčať,“ vyhlásil Matovič. Hovoril, že mu to je jedno, pretože koalícia má dostatočnú rezervu. V parlamente ju podporuje 95 poslancov.

Podľa politológa Tomáša Koziaka je zložité povedať, či má koalícia stále k dispozícii 95 hlasov, pretože to závisí od konkrétnych zákonov, ktoré chce presadiť v parlamente.

„Koalícia nehlasuje ako jeden monolit. Tie strany v rámci koalície sú dosť rozdielne a dosahovanie kompromisov v takto širokej koalícii je náročné. Navyše, OĽaNO má v klube ľudí, ktorí sú rôzneho hodnotového zamerania. Nie som si istý, či je OĽaNO schopné hlasovať jednotne pri istých typoch zákonov,“ zhodnotil Koziak s tým, že poslanec Čepček je toho príkladom.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Igor MatovičJana Bittó CigánikováJuraj KrúpaMartin ČepčekTomáš Koziak
Firmy a inštitúcie OĽANOSaS