Cenu Václava Havla za ľudské práva získala uväznená Bieloruska Maryja Kalesnikavová, ocenenie prevzala jej sestra

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Maryja Kalesnikavová
Tatiana Khomich drží plagát zadržiavanej Maryje Kalesnikavovej. Foto: archívne, SITA/AP

Držiteľkou deviatej Ceny Václava Havla za ľudské práva sa stala bieloruská opozičná líderka a aktivistka Maryja Kalesnikavová. Ocenenie udelili na špeciálnej ceremónii počas otváracieho dňa jesenného plenárneho zasadnutia Parlamentného zhromaždenia Rady Európy v Štrasburgu.

Za Kalesnikavovú cenu, ktorá pozostáva z odmeny 60-tisíc eur, trofeje a diplomu, prevzala jej sestra Taciana Chomičová, informovala v tlačovej správe Rada Európy.

Roztrhala svoj pas

Ocenená Kalesnikavová je jednou z opozičných lídrov v Bielorusku a je členkou tamojšej opozičnej Koordinačnej rady. Bola šéfkou sídla kampane niekdajšieho prezidentského kandidáta Viktara Babaryku. V septembri 2020 ju uniesli a aby sa vyhla nútenému odchodu z Bieloruska roztrhala svoj pas. Následne ju zadržali a tento mesiac ju za jej politickú aktivitu odsúdili na 11 rokov väzenia.

„Pani Kalesnikavová, ktorá sa postavila proti režimu, ktorý si vybral silu a brutalitu proti pokojným a legitímnym protestom, ukázala, že je pripravená riskovať vlastnú bezpečnosť z dôvodu väčšieho ako ona – preukázala skutočnú odvahu,“ vyjadril sa predseda Parlamentného zhromaždenia Rady Európy Rik Daems počas udeľovania ceny.

Cena ako znak solidarity 

Chomičová pri preberaní ceny uviedla, že jej sestra by chcela svoje víťazstvo venovať všetkým, čo v Bielorusku bojujú za ich práva.

„Táto cena je znakom solidarity celého demokratického sveta s bieloruským ľudom. Pre nás, Bielorusov, je tiež znakom toho, že nás podporuje medzinárodná komunita a sme na správnej ceste,“ povedala.

Tohtoročnými finalistami boli okrem Kalesnikavovej aj mimovládna organizácia Reportéri bez hraníc a burundský bojovník za ľudské práva Germain Rukuki, ktorí tiež dostali diplomy.

Cena Václava Havla za ľudské práva vyzdvihuje mimoriadny počin v oblasti ochrany ľudských práv v Európe i mimo nej. Každoročne ju udeľuje Parlamentné zhromaždenie Rady Európy v partnerstve s Knižnicou Václava Havla a Nadáciou Charty 77. Cenu v minulosti dostali Ales Beľackij (2013), Anar Mammadli (2014), Ľudmila Alexejevová (2015), Nadia Muradová (2016), Murat Arslan (2017), Ojub Titiev (2018), Ilham Tohti a Mládežnícka iniciatíva za ľudské práva (2019) a Ludžajn al-Hatlúlová (2020).
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Maryja Kalesnikavová
Firmy a inštitúcie Rada Európy