Časť Slovákov sa pre koronakrízu ocitla aj na hranici chudoby

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Chudoba, penazenka
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Situácia na Slovensku nie je ľahká pre nikoho. Obmedzenia v súvislosti s koronakrízou postihli firmy, ale aj ľudí, ktorí už od apríla čelia hromadnému prepúšťaniu. Štát síce pripravil plán ekonomickej pomoci, tá však nie je dostačujúca ani pre firmy a stále zabúda na ľudí.

Za mesiac apríl vzrástla miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku z 5,2 na 6,6 percenta, čo predstavuje nárast o takmer 40-tisíc osôb, oproti mesiacu marec.

Dopad koronakrízy sa však na tomto čísle nekončí. Viacerí zamestnávatelia avizujú prepúšťanie a nezamestnaných tak bude stále viac. Bežné domácnosti, ktoré nemali vytvorené rezervy sa ocitli na hranici chudoby.

Dostane sa občanom sociálnej pomoci?

Francúzska vláda vyčlenila z dôvodu koronakrízy 15 miliónov eur na podporu ľudí žijúcich na ulici a pre ľudí v hmotnej núdzi.

Poskytnutá pomoc sa týkala viac ako 60 000 ľudí, ktorým bol sociálny kupón distribuovaný. „Sociálny kupón nie je pomocou jednotlivca. Je určený mestám, obciam a samosprávam, ktoré otázky sociálnej pomoci riešia“, povedala Anna Lašová z Up Slovensko.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Podobnú formu sociálnej pomoci už roky využíva aj Mestský úrad Snina, Sociálne kupóny používame v rámci inštitútu osobitného príjemcu za účelom vyplácania prídavku na dieťa, rodičovského príspevku, vo výnimočných prípadoch aj na vyplatenie dávky v hmotnej núdzi. Dôvodom takéhoto spôsobu je zamedzenie nehospodárneho využívania hotovostných finančných prostriedkov, príp. výskyt sociálno-patologických javov u jednotlivých poberateľov týchto dávok“, povedala Eva Krivjančinová z mestského úradu.

Pomoc vo forme sociálneho kupónu by tak uvítali viacerí občania Slovenka, ktorí sa z dôvodu koronakrízy ocitli na hranici chudoby.

Samosprávy musia vedieť, kto je na hranici chudoby

Právne vzťahy pri poskytovaní pomoci v hmotnej núdzi upravuje zákon č. 417/2013 Z.z. o pomoci v hmotnej núdzi.

Musí zohľadňovať základné životné podmienky, ktorými sú na účely tohto zákona jedno teplé jedlo denne, nevyhnuté ošatenie a prístrešie. Existuje aj možnosť vyplatenia jednorazovej dávky v hmotnej núdzi, ktorú poskytujú obecné a mestské úrady a financujú sa z rozpočtu miest a obcí.

V situácii, ktorá na Slovensku vznikla, je tak namieste otázka, či štát nevyčlení pre mestá a obce finančné prostriedky, aby dokázali ľudom postihnutých krízou finančne pomôcť. Ak by sa tak stalo, samosprávy by mohli požiadať o vydanie sociálneho kupónu v presne určenej sume, a ten následne distribuovať občanom, ktorí sa ocitli na hranici chudoby.

Sociálny kupón poskytuje riešenie

„Práca so sociálnym kupónom spočíva v jednoduchom administratívnom spracovaní, v možnosti regulácie vydávania kupónov dotknutým osobám v priebehu mesiaca (t.j. rozdelenie dávky na viacero častí), ako aj v možnosti nastavenia potrebnej nominálnej hodnoty kupónu,“ uviedla  Krivjančinová z Mestského úradu Snina.

Občania v hmotnej núdzi tak dokážu kupón, ktorý im mesto vydalo využiť na nákup v maloobchodných prevádzkach podľa potreby dotknutej osoby, v zamedzení nákupu alkoholických nápojov a tabakových výrobkov na úkor nákupu potravín pre rodinu. Vyplácanie sociálnych dávok prostredníctvom sociálnych kupónov je tak vo svete aj na Slovensku osvedčeným prostriedkom efektívneho hospodárenia v rodine.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať