Čaputová považuje lehotu na zverejňovanie prieskumov za dlhú, o novele má vážne pochybnosti

Zuzana Čaputová
Prezidentka SR Zuzana Čaputová. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Dĺžka moratória na zverejňovanie predvolebných prieskumov schválená parlamentom nemá v Európe obdobu. Na svojej pracovnej ceste v Martine to vyhlásila prezidentka Zuzana Čaputová. Novelu zákona si chce najprv preštudovať a potom sa rozhodne, či ju podpíše. Návrh v pondelok schválili poslanci za Smer-SD, ĽSNS a SNS.

Mimoriadne dlhá lehota

Tá lehota je mimoriadne dlhá. Myslím, že by sme boli tretí na svete, čo sa týka dĺžky tej lehoty. Zároveň to nemá v Európe obdobu a mám vážny problém z hľadiska ústavnosti takejto právnej úpravy,“ povedala prezidentka. Dodala, že o novele má veľmi vážne pochybnosti.

Parlament v pondelok odhlasoval predĺženie moratória na zverejňovanie prieskumov verejnej mienky zo 14 na 50 dní. Za novelu hlasovalo 74 poslancov. Prezidentka môže predlohu parlamentu vrátiť. Na opätovné schválenie bude v takom prípade potrebná nadpolovičná väčšina všetkých poslancov, teda minimálne 76.

Rozpor s princípmi slobody slova

Proti predĺženiu moratória bola nielen opozícia, ale aj Sociologický ústav Slovenskej akadémie vied či Inštitút pre verejné otázky. Sociologický ústav tvrdí, že návrhy na predĺženie moratória na zverejňovanie prieskumov preferencií politických strán pred voľbami sú v rozpore s princípmi slobody slova, zvýhodňujú politické strany na úkor verejnosti a môžu povzbudiť sledovanosť manipulatívnych zdrojov informácií. Zmeny sa majú týkať už budúcoročných parlamentných volieb.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Zuzana Čaputová