Čaputová: Niektorým stranám ide o obsadenie prezidentského kresla hlavne pre právomoc udeliť milosť (video+foto)

Zuzana Čaputová, Pohoda 2022
Zuzana Čaputová v diskusii so Štefanom Hríbom na trenčianskom hudobnom festivale Pohoda. Reprofoto: www.facebook.com

Niektorým politickým stranám ide o obsadenie prezidentského kresla, pretože prezident má výlučnú právomoc udeliť milosť. Pri bilancii uplynulých troch rokov v prezidentskej funkcii to v diskusii so Štefanom Hríbom na trenčianskom hudobnom festivale Pohoda uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová.

„Je to veľká právomoc, keď sa okrem svojho svedomia a faktov, ktoré mám v spise doložené, nemusíte držať absolútne ničoho. Rozumiem tomu, že niektorým politickým stranám ide o to, aby v prezidentskom kresle mali svojho človeka, aj v kontexte prebiehajúcich vyšetrovaní,“ poznamenala Čaputová.

Ďaleko za hranicou

Obvinenia zo zmarenia referenda či označovania nálepkou americká agentka sú podľa Čaputovej ďaleko za hranicou legitímnej politickej súťaže.

„Niektoré politické sily šíria naratívy, ktoré sú jednoznačné účelové a snažia sa ma nálepkovať niečím, čo je síce abstraktné, ale znie to nebezpečne. Problém je v tom, že časť verejnosti sa tomu rozhodla uveriť,“ skonštatovala prezidentka.

Politický bezdomovec

Hríb z pozície moderátora diskusie načrtol, že nepozná v histórii prezidenta, ktorý by čelil kritike tak vládnej koalície, ako aj opozície.

„Ako povedal jeden z mojich bývalých kolegov, ak ste občiansky kandidát, ste politický bezdomovec. Podporu opozície z logických dôvodov nemám a nemám ani podporu lídra najsilnejšej koaličnej strany. Osamotenosť, ktorej človek čelí, súvisí aj s tým, že prezidentská inštitúcia je tak postavená. Môžem sa radiť s celým svetom, ale vo výsledku je každé rozhodnutie mojou zodpovednosťou,“ dodala Čaputová.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Štefan HríbZuzana Čaputová