Cameron: Mali by sme zostať v EÚ a po boku ďalších spojencov

David Cameron
Foto: SITA/AP

Londýn 22. apríla (WebNoviny.sk) – Britský premiér David Cameron v piatok na spoločnej tlačovej konferencii s americkým prezidentom Barackom Obamom v Londýne povedal, že Británia by mala zostať verná svojim spojencom v Európe i vo svete a že ich kolektívnu moc britské členstvo v EÚ umocňuje.

„Britské členstvo v EÚ nám dáva mocný nástoj na dosiahnutie prosperity a bezpečnosti, ktoré naši ľudia potrebujú, a na podporenie hodnôt, ktoré naše krajiny zdieľajú,“ citovala Camerona tlačová agentúra Reuters. „Teraz si myslím, že je čas zostať verný týmto hodnotám a vytrvať pri našich priateľoch a spojencoch v Európe i vo svete,“ dodal.

Americký prezident povedal, že pre Britániu bude najlepšie, keď povedie silnú Európu v rámci EÚ. Zdôraznil, že Spojené štáty chcú mať za partnera silnú Britániu. Členstvo v EÚ podľa jeho slov umožňuje Británii šíriť britské hodnoty po kontinente. Jednotný hospodársky trh má pre britských občanov „mimoriadny ekonomický prínos“ a to je zasa dobré pre USA.

Američania podľa agentúry AP chcú, aby vplyv Británie rástol, a to aj v rámci EÚ. Konečné slovo však budú mať občania Británie, zdôraznil šéf Bieleho domu.

Obama sa vrátil aj k stretnutiu s kráľovnou Alžbetou II. Povedal, že patrí medzi jeho obľúbencov a je „skutočným klenotom pre svet“, nielen pre Spojené kráľovstvo. Priznal, že jedným z dôvodov jeho návštevy Británie bolo želanie zablahoželať kráľovnej k 90. narodeninám. Dodal, že ak bude on mať šťastie a dožije sa veku 90 rokov, dúfa, že bude taký plný života ako kráľovná.

Podľa agentúry AP jej manželia Obamovci darovali špeciálny album s fotografiami dokumentujúcimi stretnutia kráľovnej s americkými prezidentmi a prvými dámami. Alžbeta prvýkrát navštívila USA ešte ako princezná v roku 1951, vtedy sa stretla s prezidentom Harry S. Trumanom. Odvtedy sa stretla takmer s každým americkým prezidentom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe David Cameron