Malá umývačka riadu - oplatí sa alebo nie

Malá umývačka riadu
zdroj: gettyimages.com

Na výber najvhodnejšieho domáceho spotrebiča vplýva vždy viacero faktorov. Keď sa vyberá umývačka riadu, odporúčame zohľadňovať predovšetkým jej veľkosť, funkcie, energetickú triedu a v neposlednom rade aj jej následné umiestnenie voči ostatným spotrebičom.

...

Veľkosť umývačky riadu

Výber veľkosti umývačky riadu závisí od:

  • voľného priestoru v kuchyni
  • počtu členov domácnosti
  • frekvencie používania umývačky

Najvýhodnejšia je 60 cm široká umývačka riadu, pretože striekajúce rameno je umiestnené uprostred štvorcového pôdorysu umývačky a striekajúca voda perfektne dosiahne do každého jej kúta. Vďaka svojej šírke sa do nej ľahko ukladajú aj objemné nádoby, ako sú hrnce, pričom vedľa nich je vždy priestor na uloženie tanierov a ostatného riadu. Široká umývačka riadu býva vybavená väčším množstvom programov a zároveň sa takýmto umývačkám venuje aj viac priestoru pri vývoji. Štandardom v západných krajinách je 60 cm umývačka riadu. Ak by sme vychádzali zo základného delenia, ktoré nájdete pri všetkých výrobcoch, môžeme hovoriť o voľne stojacich a vstavaných umývačkách riadu. Väčšinou sa nelíšia funkciami, ale spôsobom ich zakomponovania do vašej kuchyne. V každom zo spomenutých typov môžete vyberať užšie alebo širšie verzie s ohľadom na veľkosť vašej rodiny.

Bežná kapacita 60 cm umývačky obsiahne až 15 súprav riadu, do ktorej patria taniere, hrnčeky, poháre a príbory. Pozor však na hrnce, tie sa nepočítajú. Je teda jasné, že ak žijete v jednej domácnosti vo dvojici a máte 8 tanierov, postačí aj menšia 45 cm umývačka, štvorčlenná rodina však využije širšie modely. Keď sa rozhliadnete po kuchyni, taktiež zistíte, aká umývačka sa do nej zmestí. Výška sa pohybuje štandardne medzi 85 a 82 cm, hĺbka potom od 55 do 63 cm a záleží prakticky len na šírke. Alternatívou sú potom umývačky stolné, avšak s nižším objemom. Ako ale umývačku do kuchyne umiestniť? Ak nechcete len malú stolnú umývačku, ktorú môžete postaviť prakticky kamkoľvek, zostanú len možnosti umývačky vstavanej a voľne stojacej s možnosťou zabudovania. Ak vás príliš nezväzujú financie, siahnite po umývačke vstavanej – je tichšia a lepšie zapadne do dizajnu okolia. Výrobcom navyše vstavba umožňuje voľnejšie pracovať s ovládaním. Zatiaľ čo pri voľne stojacich umývačkách nájdete tlačidlá a displej na vyklápacích dvierkach, vstavané umývačky integrujú ovládací panel do lišty, ktorú je vidieť len po otvorení – v takom prípade by nemalo chýbať svetielko premietané na podlahu, informujúce o aktivite spotrebiča. Potom už stačí len dvierka prekryť dekorom zodpovedajúcim kuchynskej linke a umývačka bude perfektne zladená.

Pozrite si umývačky riadu v týchto e-shopoch:

Energetická trieda

Najefektívnejšie umývačky dokážu spotrebovať veľmi malé množstvo energie – menej ako 1 kWh/cyklus a sú zaradené do najúspornejších energetických tried A+, A++. Energetická trieda, spotreba energie a vody sú uvádzané na energetických štítkoch, ktoré sú v súlade s Európskou normou 2010/30/EÚ. Údaj o spotrebe energie v kWh/cyklus a spotreba vody l/cyklus, uvedený v katalógu, uvádza spotrebu pri referenčnom programe BIO/ECO/NORMAL 50°. Údaj o energetickej triede, spotrebe energie a vody za rok, uvádzaný tiež na energetickom štítku spotrebiča, je hodnota vypočítaná na základe merania 280 štandardných umývacích cyklov pri programe BIO/ECO/NORMAL 50° pri plnej náplni umývačky s dodávkou studenej vody.

Základné programy, ktoré by správna umývačka riadu mala mať

  • studené predumývanie – pri malom množstve riadu sa neoplatí umývačku zapínať, ale správnejšie je zapnúť ju až po úplnom zaplnení. Aby riad nezapáchal, stačí ho opláchnuť studenou vodou a dopĺňať umývačku ďalším špinavým riadom
  • program pre umývanie skla – sklo pri vysokých teplotách matnie a poškodzuje sa. Preto je pri tomto programe teplota do 40°C
  • rýchly program pre umývanie málo znečisteného riadu do 60 min, teplota 50°C
  • program pre bežne znečistený riad 50 – 60°C
  • intenzívne umývanie – teplota 70°C – dezinfekcia riadu, odstránenie silných nečistôt

Umývačka riadu a ostatné spotrebiče
Rozmiestnenie spotrebičov v kuchyni je vždy potrebné starostlivo zvážiť. Umývačka riadu by mala mať od ostatných spotrebičov dostatočný odstup. Umývačka riadu by nemala byť predovšetkým v priamom kontakte s chladničkou. Aby chladnička mohla pracovať spoľahlivo a bez zvýšených nákladov na jej prevádzku, odporúča sa:

  • ak sú oba spotrebiče voľne stojace, zachovať medzi nimi medzeru 5 cm
  • ak sú vstavané – chladnička je v samostatnej skrini s odvetrávaním, umývačka môže byť v kontakte so skriňou, kde je chladnička umiestnená
  • ak je chladnička voľne stojaca a umývačka vstavaná, odporúčame medzi chladničku a umývačku umiestniť poličkovú úzku skrinku, širokú 15 cm (v kuchynských štúdiách sa bežne používa na vymedzenie priestoru medzi spotrebičmi)

Ďalšia kombinácia spotrebičov, ktorá môže ovplyvňovať ich činnosť, je umývačka riadu a varná doska. Zákazníci zvyknú často uvažovať o tom, že nad umývačku riadu umiestnia varnú dosku. Vo všeobecnosti ale platí zásada, že varná doska môže byť inštalovaná buď samostatne alebo iba nad rúru. Nad umývačku riadu neodporúčame inštalovať žiadne ďalšie spotrebiče – po skončení programu sa v umývačke riadu nachádza zvyšková para, ktorá môže, pri otvorení dverí umývačky, nepriaznivo ovplyvniť činnosť spotrebiča nad umývačkou.

Umývačka riadu a priestory s nízkou teplotou
Umývačka riadu je domáci spotrebič a mala by pracovať v domácom prostredí, kde teplota okolia neklesne pod 15 °C. Umývačka riadu je vybavená zariadením na úpravu vody – zásobník so živicou, prepojený so zásobníkom soli, ktorý je vždy naplnený vodou. Toto zariadenie sa nedá vyprázdniť, preto nesmie byť umývačka riadu umiestnená v priestoroch, kde klesá teplota pod bod mrazu, pretože zamrznutá voda by zásobník poškodila.

Pozrite si aj tieto malé vstavané umývačky riadu:

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: