Bývalý príslušník NAKA Kaľavský je vinný z korupcie a vynášania informácií, dostal niekoľkoročný trest

Ján Káľavský
Foto: Ministerstvo vnútra SR
  • Aktualizované 18. júla 15:14

Bývalý šéf operatívcov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Ján Kaľavský je vinný zo zločinu prijímania úplatku, zločinu marenia spravodlivosti a prečinu zneužitia právomoci verejného činiteľa.

Rozsudok nie je právoplatný

Rozhodol o tom v utorok samosudca Špecializovaného trestného súdu v Pezinku, pričom obžalovanému uložil trest sedem rokov väzenia v ústave s minimálnym stupňom stráženia a tiež peňažný trest 5 000 eur.

V prípade, že by Ján Kaľavský peňažný trest nezaplatil, sudca určil náhradný trest v dĺžke päť mesiacov väzenia. Rozsudok nie je právoplatný. Obhajkyňa obžalovaného Eva Mišíková podala na mieste odvolanie pokiaľ ide o výrok o vine, o treste aj konanie, ktoré verdiktu predchádzalo. Vecou sa tab bude zaoberať Najvyšší súd SR.

Rozsudok nie je právoplatný. Obžalovaný sa momentálne nachádza v Bosne a Hercegovine, kde požiadal o azyl.

Vynášanie informácií o policajných akciách

Podľa obžaloby Ján Kaľavský neoprávnene vynášal informácie o policajných akciách podnikateľovi Petrovi Petrovovi prezývanému Tiger, ale aj policajnému vyšetrovateľovi Mariánovi Kučerkovi a podnikateľovi Petrovi Koščovi.

Konkrétne išlo o informácie napríklad o akciách Božie mlyny, Očistec alebo Judáš, prípadne týkajúce sa prešetrovania trestnej činnosti Petrova.

Tiger sa Jánovi Kaľavskému podľa orgánov činných v trestnom konaní odmenil mimo iného mobilným telefónom, príspevkom na kúpu auta Range Rover alebo zaplatením výmeny okien na chate. Obžalovaný na začiatku procesu deklaroval svoju nevinu.

Vinu potvrdili výpovede

Podľa sudcu Miroslava Mazúcha súd v rámci hlavného pojednávania vykonal všetky navrhnuté dôkazy. Vinu obžalovaného podľa neho potvrdili výpovede Petrova, bývalého námestníka riaditeľa Slovenskej informačnej služby Borisa Beňu a v prípravnom konaní tiež expolicajta Kučerku, ktorý neskôr pred súdom výpoveď zmenil.

„Výpoveď svedka Petrova potvrdzujú objektívne dôkazy,“ povedal sudca s tým, že napriek tomu, že svedok je trestne stíhaný, nemôže byť jeho výpoveď označená za nedôveryhodnú, ako to tvrdila obhajoba. Ako svedkovia v procese tiež vypovedali viacerí príslušníci NAKA.

„S týmto rozsudkom sa rozhodne nestotožňujem,“ povedala pre médiá advokátka Jána Kaľavského Eva Mišíková s tým, že má pochybnosti o spôsobe vyhodnotenia dôkazov.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ladislav Masár, naopak, považuje rozhodnutie súdu za spravodlivé. „Jedine snáď som mal inú predstavu o treste. Ja som si predstavoval vyšší trest,“ dodal.

Špecializovaný trestný súd na Jána Kaľavského ešte v októbri 2021 vydal príkaz na zatknutie, ako aj európsky a medzinárodný zatýkací rozkaz. V apríli 2022 ho zadržali v Bosne a Hercegovine. Miestny súd ho však nevzal do väzby. Namiesto toho mu uložil obmedzenia v podobe odobratia cestovných dokladov, zákazu opustiť krajinu a povinnosť pravidelne sa hlásiť úradom. Neskôr úrady tieto obmedzenia voči Jánovi Kaľavskému zrušili.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris BeňaEva MišíkováJán KaľavskýLadislav MasárMarián KučerkaMiroslav MazúchPeter KoščPeter Petrov
Firmy a inštitúcie NAKA Národná kriminálna agentúraNS Najvyšší súd SRSIS Slovenská informačná službaŠpecializovaný trestný súd v PezinkuÚrad špeciálnej prokuratúry